wkret
An upscale backyard terrace featuring perennials and with a custom designed shelter and fireplace.

Kącik wypoczynkowy w ogrodzie, czyli budujemy drewnianą altanę z produktami Klimas Wkręt-met

Lato sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, odpoczywaniu i korzystaniu z pięknej pogody. Ciepłe promienie słońca wprawiają nas w lepszy nastrój, a przebywanie w otoczeniu zieleni działa na  nas kojąco. Dlatego ważne stają się takie miejsca jak altana, w której urządzimy zarówno letnie przyjęcia dla znajomych, jak i ciepłe wieczory w rodzinnym gronie. Jak ją zbudować i co powinniśmy wiedzieć zanim przystąpimy do  pracy?

Altana ogrodowa to lekka konstrukcja o różnych kształtach. Najczęściej wykonana z drewna, składa się ze słupów umieszczonych w narożnikach, podłogi, ażurowych ścianek i dachu. Co ciekawe -w świetle prawa altana nie mieści się w pojęciu „mała architektura”, co zwalniałoby nas z konieczności starania się o pozwolenie na budowę. Jednak mimo to możemy ją wykonać bez pozwolenia na budowę, jeżeli spełnimy odpowiednie warunki.

Altana a przepisy budowlane


„Zgodnie z przepisami prawa, w przypadku altan, które wznosimy w prywatnych ogrodach lub terenach działkowych, nie jest wymagane pozwolenie na budowę, jeśli powierzchnia nie przekracza 35m², jak również określonej wysokości (5 m dla dachów stromych; 4 m dla dachów płaskich). Konieczne jest jednak zgłoszenie robót budowlanych w organie administracyjnym. Warto wiedzieć, że do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub  ganku, o ile nie przekracza 12 m². Dodatkowo, liczba altan nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki” – mówi Artur Michalak, ekspert Klimas Wkręt-met.

Aby wybudować taki domek, wystarczy jedynie zgłoszenie do właściwego urzędu miasta bądź starostwa powiatowego. We wniosku musimy określić zakres prac, sposób wykonania robót budowlanych, a także termin ich rozpoczęcia. Jeśli posiadamy projekt altany, to warto dołączyć go jako dokumentację dodatkową.  Jeśli w ciągu 21 dni od daty złożenia dokumentów nie otrzymamy żadnego pisma, oznacza to, że urząd udzielił nam tzw.  milczącej zgody na budowę.
Altana ogrodowa, która nie spełnia wszystkich powyższych wymagań, jest objęta pozwoleniem na budowę. W tym wypadku sprawy formalne są bardziej skomplikowane. Na początku musimy otrzymać warunki zabudowy. Dzięki temu dowiemy się, czy budowa altanki będzie w ogóle możliwa. W drugiej kolejności trzeba przedłożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Do wniosku należy dołączyć dodatkowe dokumenty, tj.: projekt altany,mapę sytuacyjno-wysokościową w skali 1:500,oświadczenie o prawie do dysponowania  nieruchomością na cele budowlane, oświadczenia i uzgodnienia dodatkowe, wynikające z przepisów prawa lokalnego, usytuowanie altanki na działce. Pozwolenie na budowę wydawane jest przez starostę w terminie nieprzekraczającym  2 miesięcy od daty złożenia dokumentacji. Dodatkowo zdaniem inwestora jest powiadomienie starostwa o zamiarze rozpoczęcia budowy na tydzień przed  rozpoczęciem prac. „Należy pamiętać, że altana, która posiada ściany, nie może być stawiana w dowolnym miejscu na działce. Odległość ta musi wynosić min. 1,5 m lub nawet 3 czy 4 metry, w zależności o rodzaju zabudowy, umieszczenia budynku na sąsiadującej działce lub planów zagospodarowania przestrzennego. Altanki ogrodowe, które nie posiadają ścian, można budować nawet bezpośrednio przy granicy działki” – dodaje Michalak.

wkret

Oaza spokoju


Altana z założenia jest miejscem przeznaczonym na odpoczynek, dlatego najlepiej zbudować ją w głębi ogrodu – z dala od ulicy, w zacisznym miejscu, schowanym przed wzrokiem osób postronnych. O lokalizacji warto pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem projektowania ogrodu. Dzięki temu możemy dokładnie  ustalić, gdzie np. zasiać trawę lub posadzić drzewa, krzewy i kwiaty. Równocześnie przy wyborze miejsca należy się zastanowić, jaki kształt altanki pasuje do  naszego ogrodu. Jeśli chcemy ją zbudować w pobliżu domu, możemy to zrobić z tych samych materiałów, co budynek. Wówczas, korzystnym rozwiązaniem będzie, jeśli jej wygląd nawiąże do architektury mieszkania. Przykładowo, gdy nasz dom jest nowoczesny, warto wybudować prostą altanę w kształcie sześcianu z płaskim dachem. Natomiast, kiedy lubimy styl klasyczny, wybierzemy projekty z dachem np. dwuspadowym. Dużą popularnością cieszą się altany okrągłe oraz wieloboczne – efektowne, choć dość wymagające i pracochłonne w realizacji. Proste altany, zaprojektowane na planie kwadratu lub  prostokąta, są bardziej praktyczne. Takie rozwiązanie to dobry pomysł, szczególnie, gdy  ważne jest maksymalne wykorzystanie powierzchni. Wnętrze altanki jest wtedy bardziej „ustawne”.

Zawsze piękne drewno


Ze względu na swój ponadczasowy wygląd i stosunkowo niski koszt wykonania, największą popularnością cieszą się drewniane altany ogrodowe. Drewno dobrze komponuje się  z większością aranżacji ogrodowych, a przede wszystkim pozostaje łatwe w obróbce. Drewno sosnowe i świerkowe jest najpopularniejsze do budowy altan, ze względu na najniższą cenę. Jest ono również dość miękkie. Rzadziej stosowane są szlachetne gatunki, takie jak dębina czy modrzew- są trwalsze, ale i droższe. Każde drewno wymaga zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi, chorobami grzybowymi i szkodnikami. Dostępne są gotowe elementy impregnowane ciśnieniowo, co zabezpiecza drewno w głąb materiału. Możemy także samodzielnie wykonać ten zabieg, malując deski i inne elementy konstrukcyjne impregnatami. Jeśli chcemy, aby altana miała inny kolor, to można ją  dodatkowo pokryć kolorową lakierobejcą lub olejem do drewna. Warto również wiedzieć, że co kilka lat drewno należy poddać konserwacji, czyli oczyścić, osuszyć i ponownie nałożyć preparat konserwujący.

Zaczynamy budowę


Gdy już wybraliśmy miejsce oraz projekt altany, możemy przystąpić do jej budowy. Przedsięwzięcie rozpoczynamy od przygotowania podłoża, czyli wyrównania miejsca, gdzie  ma stanąć nasz letni domek. Dodatkowo teren powinien być utwardzony. Jeżeli  planujemy budowę drewnianej konstrukcji, pamiętajmy o odseparowaniu altany od  podłoża. Kolejnym etapem jest wykonanie podstawy altany, czyli np. stóp fundamentowych, które zagwarantują jej stabilność. Stopy powinny być osadzone w ziemi na głębokości 70- 80 cm i w odległości nie większej niż 100 cmod siebie. Dodatkowo trzeba pamiętać, aby  były   3-krotnie większe od powierzchni słupka konstrukcyjnego.

wkret
Mature Woman Looking At Design Plan With Landscape Gardener

Grunt to dobra podstawa – kotwy montażowe


Rozwiązaniem, które ułatwi naszą pracę, jest umieszczenie w stopach fundamentowych kotew (LB lub LB-9), do których następnie przymocowujemy słupy konstrukcyjne. Możemy również do ich osadzenia użyć kotwy ogrodowej KOP lub kątowników kotwowych KK z oferty Klimas Wkręt–met. Jak podkreśla Artur Michalak, „w przypadku konstrukcji lekkich nie  zawsze konieczne są stopy fundamentowe, czasami wystarczy zastosowanie kotew wbijanych KOW, które ustabilizują słupy drewniane bezpośrednio w gruncie. W przypadku konstrukcji cięższych można pomyśleć o wylaniu fundamentów pod altanę. Zwiększy to  jednak czas budowy oraz koszty naszej inwestycji i równocześnie jest trudniejszym zadaniem”.

Mocne ściany i podłoga – wkręty i łączniki do konstrukcji drewnianych


Po przygotowaniu fundamentów, możemy przystąpić do montażu konstrukcji drewnianej. Słupy w stopach mocujemy przy pomocy wkrętów konstrukcyjnych do drewna WKCP. Wkręty te posiadają specjalną powłokę woskową, która jest nanoszona w procesie produkcji na wkręty ciesielskie powodując, że opór wkręcania jest mniejszy, a montaż szybki i łatwy. Mniejsze tarcie podczas wkręcania ogranicza także zużycie energii, co jest szczególnie istotne w narzędziach zasilanych akumulatorem.
Równocześnie z wykonaniem konstrukcji ścian możemy przystąpić do układania podłogi.

wkret

Polecanych jest kilka technologii: płyty, beton, kamień, kostka brukowa oraz  drewno. W przypadku podłogi drewnianej ważne, abyśmy pamiętali, że nie powinna się ona stykać zarówno z ziemią, jak i z betonem. Jeśli zadbamy o to, będzie ona trwalsza i mniej narażona na wilgoć. Podłogę drewnianą zwykle montujemy na legarach, które są odpowiednio wypoziomowane i przymocowane do podwalin. Do samego montażu desek podłogowych przydadzą się nam wkręty tarasowe WN/HNT/WT, które stosujemy w zależności od rodzaju elementów, jakich używamy” – doradza ekspert.

Zwieńczenie budowli


Po zamocowaniu podłogi i konstrukcji wszystkich ścian, kolejnym etapem jest dach. Montujemy go do murłat, które łączą ściany altany z konstrukcją dachową. Montaż tej części jest jednym z trudniejszych etapów budowy altanki. W zależności od typu zadaszenia, układ będzie się różnił. Główna praca polega na stworzeniu drewnianego szkieletu, który powinien być solidny, trwały i prawidłowo zmontowany. „Do łączenia konstrukcji dachu można zastosować wybrane łączniki ciesielskie, gwoździe oraz wkręty ciesielskie. Najbardziej przydadzą się wieszaki belek WB, WBW, łączniki gięte CLG, kątowniki gięte KG. W tym miejscu warto zajrzeć do katalogu Klimas Wkręt–met, gdzie można znaleźć wiele innych łączników, które mogą się przydać np. przy zamocowaniu mniej typowych elementów w konstrukcjach drewnianych. Wkręty konstrukcyjne, które z pewnością ułatwiają i przyspieszą pracę to WKCP/WKCS/KMWHT. Posiadają one specjalne ostrze, które znajduje się na początku gwintu i ułatwia rozpoczęcie wkręcania oraz zapobiega pękaniu drewna. Karby tnące, umiejscowione na gwincie, przecinają włókna struktury drewna – dzięki temu praca z użyciem tego produktu jest sprawna i bezproblemowa. W przypadku wkrętów z  łbem stożkowym WKCS/KMWHT wypustki nacinające znajdujące się pod łbem zapewniają pełne jego zagłębienie w elemencie mocowanym, oraz zlicowanie z materiałem, co daje estetyczny „efekt końcowy” – dodaje Artur Michalak

Po stworzeniu szkieletu dachu, kolejnym etapem jest jego pokrycie. Dach możemy pokryć papą, słomą, strzechą, gontami lub blachą. Możemy równie z pokryć go dachówką ceramiczna, taką samą jak np. dom. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na ciężar i  uwzględnić jego wagę w projekcie. W przypadku papy, słomy czy gontu, najpierw musimy w całości pokryć dach deskami lub płytami OSB i dopiero wówczas zastosować materiał, jaki  wybraliśmy.

 

Przyjemne meblowanie


Po zakończonych pracach budowlanych, pozostaje nam tylko wyposażenie jej w meble. Odpowiednio dobrane, zapewnią nam wygodę i właściwy odpoczynek. Przyjemność spędzania czasu będzie tym większa, jeżeli zadbamy o otoczenie konstrukcji. Krzewy czy kwitnące kwiaty z pewnością ucieszą nasz wzrok w letnie popołudnia, a ich zapach nawet wieczorem będzie ukojeniem po ciężkim dniu w pracy.

KLIMAS WKRĘT-MET to wiodący, polski producent najwyższej jakości technik zamocowań. Firma posiada dwa zakłady produkcyjne – w Kuźnicy Kiedrzyńskiej i Wanatach k. Częstochowy, wyposażone w najbardziej innowacyjną w Europie halę wtryskarek, magazyn centralny, a także zaawansowane laboratorium. Wkrótce Klimas Wkręt-met uruchomi trzeci zakład produkcyjny, który dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i aplikacji będzie przygotowany na założenia Przemysłu 4.0.

Firma systematycznie rozwija się na rynku krajowym i eksportowym, obecnie jej wyroby docierają do ponad 60 państw na świecie.

Dzięki doświadczeniu wysokiej klasy specjalistów, współpracy z producentami różnych branż, nowym inwestycjom oraz dialogowi z klientami, marka Klimas Wkręt-met od prawie 30 lat jest synonimem najwyższej jakości wyrobów, stosowanych w branży budowlanej.

https://www.wkret-met.com