Metamorfoza kuchni

Kuchnia – totalna metamorfoza

Kuchnia to serce domu. Najważniejsza, nieodłączna, to w niej skupia się życie domowników. Tutaj powstają pyszności mamy, to tutaj najczęściej plotkujemy z koleżankami, w kuchni zaczyna się i kończy niemal każde domowe przyjęcie. Planując remont tego pomieszczenia, przygotuj się dokładnie. Podpowiadamy jak.

Planując remont kuchni, pamiętaj, że służy ona nie tylko do przygotowania posiłków czy przechowywania żywności, ale też w kuchni musisz zmieścić większość domowego sprzętu AGD.  Powinna być funkcjonalna i bardzo wygodna.

Nie można zapomnieć o podstawowej zasadzie, będącej gwarantem wygodnie i ergonomicznie zaplanowanej kuchni, czyli o tzw. trójkącie roboczym, czyli konfiguracji poszczególnych stref funkcyjnych względem siebie.

Remont kuchni potrafi być bardzo pracochłonny i niezwykle kosztowny. Do generalnego remontu dobrze się dokładnie przygotować, unikając tym samym zbędnych wydatków, przestojów oraz związanego z tym stresu.

Po pierwsze – termin

Decyzja o remoncie kuchni powinna być podjęta ze świadomością, że pomieszczenie będzie wyłączone z użytku przez kilka tygodni. Termin remontu powinien przypadać na okres urlopów lub wówczas, gdy brak kuchni nie będzie domownikom zbytnio doskwierać.

Plan remontu to podstawa, tak samo jak projekt kuchni, zawierający wizualizację założeń estetycznych jak i szczegółowe opracowanie techniczne, niezwykle pomocne na etapie realizacji. Plan remontu pomoże też uniknąć niepotrzebnych przestojów. Na podstawie projektu możliwe będzie wykonanie dokładnego kosztorysu.

Ustalenie kosztów

Ustalenie kosztów remontu to jedna z najważniejszych spraw w planowaniu tego przedsięwzięcia. Zakres prac, terminy, jakość materiałów wykończeniowych, mebli i wyposażenia, oczekiwany standard realizacji – to wszystko wlicza się w koszty.

Jeśli jesteś w stanie wykonać prace we własnym zakresie, koszt remontu będzie znacznie niższy, jednak odbije się to na czasie realizacji, a niekiedy także na jakości – pomijając kwestię zdolności manualnych i znajomość budowlanego know-how, zwykle nie dysponujemy we własnym zakresie narzędziami i maszynami stosowanymi przez ekipy budowlane (znacznie przyspieszającymi wykonanie części czynności i pozwalającymi na większą precyzję wykonania). Wynajęcie firmy remontowej zwiększy koszt remontu, jednak patrząc długodystansowo, pociąga za sobą wiele korzyści.

Co musisz wziąć pod uwagę przy ustalaniu kosztów?

Powierzchnię ścian oraz podłóg, którą będziesz wykładał ceramiką, powierzchnię sufitu i ścian przeznaczonych do malowania czy do pokrycia tapetą. Opcjonalnie sufity podwieszane. Do tego koszt wyrównania ścian, sufitów i posadzek, szpachlowania, gruntowania i malowania.

Do kosztów należą materiały niezbędne do wykonania prac przygotowawczych, koszty skucia starych płytek, podłóg, tynku, wymiany instalacji, zakupu materiałów, czyli ceramiki, farb, tapet, klejów, fug i innych. Największy koszt wygenerują nowe meble kuchenne, nowy sprzęt AGD. Nie bez znaczenia jest też koszt samego projektu.

Przygotowania

Kolejną kwestią jest przygotowanie mieszkania do remontu. Najpierw musisz zamówić potrzebne materiały, zabezpieczyć narzędzia. Następnie opróżnić szafki, wynieść sprzęt AGD czy meble.

Co dalej? Trzeba przygotować ściany – zerwać tapety, skuć tynki lub kafle. Następnie dostosowuje się przyłącza hydrauliczne, gazowe i elektryczne pod kątem nowego projektu. W kolejnym kroku wyrównuje się ściany i sufit (np. gładź gipsowa), następnie gruntuje. Zagruntowane ściany pokrywa się już farbą albo płytkami. Na oczyszczoną ze starych płytek bądź klepki podłogę wylewa się wylewkę samopoziomującą, a po jej utwardzeniu można już układać płytki podłogowe.

Malując sufit pamiętaj, aby malować pasami prostopadłymi do okna, poczynając od okna i kierując się w stronę przeciwległej ściany.

Meble kuchenne i podłączenie instalacji

Ostatnią czynnością jest montaż mebli kuchennych. Fachowcy powinni zaczynać od szafek wiszących, narożnych lub końcowych. Później ustawiasz szafki stojące, rozpoczynając od szafki, na której spoczywa zlewozmywak.

Zlewozmywak podłącza się pod syfon i reguluje wysokość, potem ustawiasz dalsze szafki, łącznie ze zmywarką, a na końcu kładzie się blat. Jeżeli na ścianie przewidziany został panel ze szkła hartowanego, jego montaż następuje po ustawieniu i wypoziomowaniu mebli. Później pozostaje instalacja armatury, oświetlenia i elementów dekoracyjnych.


Artykuł przygotował zespół IdeaSpace oferujący aranżacje kuchni