projekty domow

Projekty domów bliźniaczych – inwestycja, która się opłaca

O budowaniu bliźniaka myślimy najczęściej, gdy dysponujemy wąską działką, a potrzebujemy dwa osobne domy. Najczęściej dla siebie i kogoś z bliskiej rodziny. Bliźniaki najczęściej stawiane są właśnie jako budynki rodzinne. Choć mogą być też świetną inwestycją. Warto pamiętać, że projekty domów bliźniaczych można budować wraz z partnerem, który zajmie drugą połowę lub wybudować budynek o dwóch lokalach samodzielnie, z myślą o sprzedaży jednej części.

​Projekty domów bliźniaczych zapewniają oszczędność miejsca na działce

Zawsze za główny atut wyboru takiego projektu przedstawia się niższe koszty budowy. Jednak mamy tu też oszczędność powierzchni działki. Jeśli np. z powodów rodzinnych chcemy posiadać dwa osobne domy obok siebie, to wybierając projekty domów bliźniaczych, oszczędzamy grunt. Według prawa ściana domu z oknami lub drzwiami musi być w odstępie 4 m od granicy działki. Tylko ten zapis sprawia, że na małej działce trudno będzie wybudować dwa wolnostojące domy.

O wiele korzystniej jest wybudować bliźniak, a wtedy będzie martwić się tylko usytuowaniem wobec granic działki, a nie granic i jeszcze wytycznych co do drugiego budynku na działce, który też musi być oddalony. Pozostały grunt, można z powodzeniem wykorzystać na ogród, duży podjazd do garażu, a nawet same garaże czy mały parking przed domem.

​Projekty domów bliźniaczych są tańsze w budowie

Budując dom tego typu, możemy optymalnie zagospodarować działkę, ale i zoptymalizować koszty budowy. Co ciekawe obecne projekty domów bliźniaczych mogą mieć zarówno 120 m powierzchni użytkowej, jak i 300 m. Nawet wybierając projekt o mniejszym metrażu, możemy uzyskać dwa połączone ze sobą lokale, które spełniają wymogi kilkuosobowej rodziny.

Koszty budowy podwójnego domu są o wiele niższe niż w przypadku postawienia dwóch domów wolnostojących. Różnice w cenie wynikają z kosztów materiałów budowlanych, instalacji, mediów czy nawet zakupu samego projektu. Po prostu w jednym budynku wszelkie instalacje czy media są podłączone raz, a więc potrzebne jest jedno główne przyłącze do sieci, które później podzielone jest już w budynkach na dwa osobne liczniki.

Sporo osób zapomina o dodatkowych kosztach budowy, takich jak choćby wynagrodzenie kierownika budowy oraz praca inspektora budowy. Bliźniak to wciąż jeden obiekt, a więc płacimy za te usługi raz. Można też zyskać, negocjując ceny z wykonawcą czy nawet w hurtowniach budowlanych i u stolarza. Przy takim obiekcie, zwłaszcza jeśli jest dość rozbudowany, można z powodzeniem negocjować lepsze stawki. W końcu ilość materiałów budowlanych czy też pracy będzie duża.

​Projekty domów bliźniaczych a budowa pod inwestycję

Nieruchomości od zawsze uznawane są za świetne inwestycje. Każdy obywatel kraju musi mieć zapewnione miejsce do zamieszkania. A więc zawsze będzie zapotrzebowanie na mieszkania. Jednak wybierając projekty domów bliźniaczych, możemy zaplanować, że wybudowany dom częściowo będzie też inwestycją.

Co prawda, dzieląc bliźniaka, będziemy mieszkać z kimś obcym po drugiej stronie budynku. Jednak będąc jego właścicielem, mamy możliwość wybrać komu wynajmiemy dom po drugiej stronie lub komu go sprzedamy. Nie musi to być nasza najbliższa rodzina. Mogą to być obcy ludzie, którzy wydają się nam godni zaufania i podpiszą stosowną umowę, z której się wywiążą. Zaletą wynajmu połowy obiektu jest też możliwość kontrolowania dosłownie zza ściany czy lokatorzy wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec wynajmującego.

W celu inwestycji warto wybrać dobry projekt. Świetne propozycje znajdziemy tutaj: https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_blizniaki.html. Można znaleźć dom, który spełnia nasze oczekiwania, ale jest też atrakcyjny dla potencjalnych wynajmujących czy kupujących.