Projektowanie małej kuchni

Tagi

kuchni, kuchnia, mała, małej, projektowanie
Projektowanie małej kuchni

Projektowanie kuchni o niewielkich rozmiarach jest wyzwaniem nie tylko dla osób, które samodzielnie projektują swoją kuchnię, ale i projektantów, którzy na niewielkiej powierzchni muszą zmieścić wiele sprzętów i sprawić by kuchnia była funkcjonalna i piękna.

mala_neony

W pierwszej kolejności zmierz dokładnie pomieszczenie i zastanów się co chciałbyś mieć w swojej kuchni na czym najbardziej ci zależy. Jeśli lubisz gotować postaw na funkcjonalność i wygodę. Musisz mieć miejsce na sprzęty, na przechowywanie produktów, naczyń, garnków.

Urządzając kuchnię zacznij od wybrania sprzętu i urządzeń a dopiero do nich dopasuj meble. Na rynku dostępne są sprzęty w mniejszych rozmiarach np. zamiast zmywarki 60 cm, wstaw zmywarkę 45 cm , to samo w przypadku piekarnika, okapu czy kuchenki.

Mała kuchnia nie lubi ciężkich i ciemnych mebli aby ją optycznie powiększyć spróbuj wybrać jasne kolory, które sprawią, że kuchnia będzie wyglądać na większą niż jest w rzeczywistości.

Bardzo fajnie wyglądają przeszklone fronty szafek, możesz je też podświetlić od środka co dodatkowo nada im niepowtarzalny i nowoczesny wygląd. Mała kuchnia nie lubi też zwartej zabudowy, na pewno nie zabuduj jej od góry do dołu szafkami. Wielka bryła sprawi, że kuchnia będzie ciężka i nieprzyjemna. Aby nadać małej kuchni lekkości zamiast tradycyjnych górnych szafek wiszących zastosuj półki lub szafki wiszące przeszklone i zdecydowanie mniejsze od dolnej zabudowy. W małej kuchni zawsze jest problem z przechowywaniem przedmiotów i urządzeń dlatego dobrym rozwiązaniem są szuflady typu cargo.

mala wąska kuchnia

Mała kuchnia lubi otwartą przestrzeń dlatego pomyśl nad jej otwarciem na inne pomieszczenia np. pokój dzienny. Zaletą tego rozwiązania jest zwiększenie powierzchni małej kuchni i miejsca do przechowywania przedmiotów. Na granicy pokoju dziennego i kuchni możesz też ustawić dodatkowe meble w postaci witryny lub komody, w których możesz schować część naczyń. Do kuchni otwartej wpada też dużo więcej światła co optycznie ją powiększy.

W każdej kuchni potrzebne jest miejsce do spożywania posiłków. Może to być tradycyjny stół, barek lub wyspa kuchenna, ostatnio bardzo modne rozwiązanie. Zaletą wyspy jest to, że w czasie gotowania mamy kontakt z innymi domownikami, co sprzyja zacieśnianiu więzi rodzinnych. Wyspa daje nam też dodatkową przestrzeń do wykorzystania. Może służyć jako miejsce do przygotowywania posiłków, znajdą się w niej szuflady na garnki, naczynia i sztućce. Można na wyspie zamontować zlew, kuchenkę nawet pralkę, ale to rozwiązanie trzeba przewidzieć już na etapie wykańczania mieszkania po to, aby można było podłączyć wszystkie instalacje. Wyspa na której chcemy gotować zabiera więcej miejsca i powinna mieć co najmniej 140 cm . Aby wyspa wyglądała atrakcyjnie trzeba też pamiętać o tym, aby wszystkie instalacje pochować tak by były niewidoczne. Można to zrobić albo dołem w podłodze albo górą w suficie podwieszanym.

Mała kuchnia lubi mieszankę kolorów i faktur. Tu możesz sprawdzić swój talent i zmysł designerski ale musisz pamiętać aby nie wprowadzić do wnętrza zbyt dużego chaosu i bałaganu dlatego bardzo starannie dobieraj kolory, faktury i kształty.

Projektowanie kuchni zwłaszcza małej wymaga wielkiej kreatywności, ale efekt końcowy jaki osiągniesz będzie wart włożonego wysiłku i pracy.

Zobacz także:

Kolorowy projekt kuchni

Projekty kuchni

Wąskie długie kuchnie trudne projekty

3 Komentarzy do “Projektowanie małej kuchni”

  1. akhir mówi:

    Witam!!
    Jestem na etapie remontu bardzo malej kuchni, wymiary 310/150. Jestem facetem i nie mam w ogóle zmysłu dekoratorskiego. Już wariuje, najbardziej podoba mi się ciemne kuchnie ale większość ludzi mi odradza. Zrobiłem sobie projekt, w którym chciałbym zabudować piekarnik i mikrofale w słupku, ale to tez mi odradzają. Już głupieje :( Gdyby ktoś był chętny do pomocy proszę o kontakt, przedstawił bym jaka kuchnia mi się podoba, jaki projekt mam zrobiony… i prosiłbym o poradę co i jak :( Moje namiary: GG 1549287 e-mail akhir@wp.pl Pozdrawiam i życzę miłego dnia


Skomentuj

Prawa autorskie © 2014 WNĘTRZATOR. Zaprojektowane przez Wefunction. Zaprojektowane przez Woo Themes