wnetrzator.pl
Image default
Kuchnia

Wyspa kuchenna jako serce Twojej kuchni

Wyspy kuchenne w ostatnich latach cieszą się dużą popularnością. Stanowią funkcjonalne rozwiązanie, zapewniające dodatkową przestrzeń roboczą. Często przypisuje się je głównie pomieszczeniom o dużym metrażu, jednak mała kuchnia z wyspą również może zdać egzamin. Warto zainteresować się możliwościami, które stwarza to rozwiązanie i odkryć wszystkie jego zalety.

Moda na wyspy kuchenne

Wyspy kuchenne zagościły w mieszkaniach wraz z popularyzacją kuchni otwartych na salon. Ustawiane zazwyczaj w środkowej części pomieszczenia, stanowią miejsce oddzielające strefę wypoczynku i rozrywki od tej, w której przygotowywane są posiłki. Taki układ stwarza niezliczone możliwości aranżacyjne. Można połączyć wyspę z pozostałą częścią zabudowy kuchennej i salonowej, tworząc ciekawy i harmonijny wystrój. Aneks kuchenny z wyspą  pozwala także zaoszczędzić przestrzeń i usprawnić codzienne obowiązki. Liczne możliwości, jakie oferuje ten element wyposażenia sprawiają, że często gości również w kuchniach zamkniętych. Oprócz praktycznych aspektów, zapewnia również wartości estetyczne, dlatego wiele osób postrzega wyspy jako ciekawe i modne urozmaicenie domowej przestrzeni.

Funkcje wyspy kuchennej

Wyspa kuchenna może stanowić dodatkową przestrzeń roboczą do przygotowywania posiłków i wypieków. To także miejsce, które może równocześnie pełnić rolę stołu do wspólnych, rodzinnych obiadów lub pracy w domu. Funkcje wyspy kuchennej zależą od tego, w jaki sposób została zaprojektowana. Często spotykaną formą są wyspy wyposażone w zlewozmywak lub płytę grzewczą. Łatwy dostęp ze wszystkich stron zapewnia dużą wygodę podczas wspólnego gotowania. Dużą zaletą jest także możliwość zagospodarowania przestrzeni pod blatem. Dodatkowe schowki w postaci szafek lub półek przydadzą się w każdej kuchni. W tym miejscu można zaaranżować również stylowy barek, który świetnie sprawdzi się podczas domowych przyjęć. Od strony salonu, wyspa może natomiast pełnić funkcję regału na książki i dekoracje.

Wyspa kuchenna czy kuchenny półwysep?

Ciekawą alternatywą dla wysp kuchennych są półwyspy, które oferują podobną funkcjonalność, jednak wymagają nieco mniej miejsca. Warto więc rozważyć je w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Mogą okazać się lepszym wyborem także dla kuchni, w których zaaranżowanie wyspy byłoby technicznie trudne z uwagi na instalację. Półwysep zapewnia również bardziej wyraźny podział pomieszczenia, dlatego jeśli zależy nam na tym, aby przysłonić kuchenne zaplecze, warto rozważyć właśnie to rozwiązanie.

Polecane

Na co zwracać uwagę, wybierając nowe krzesła do kuchni?

jan

Kuchnia – totalna metamorfoza

jan

Kuchnia: klasyka vs nowoczesność

jan

Leave a Comment