Fotele ogrodowe wiszące – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Fotele ogrodowe wiszące pokochali projektanci na całym świecie. W niemal każdym projekcie modnego ogrodu czy tarasu pojawia się obecnie krzesło wiszące kokon. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie, by cieszyć się błogim wypoczynkiem i dopasowanym designem?

Czym różnią się od siebie dostępne na rynku fotele ogrodowe wiszące?

Ogrodowe fotele wiszące cieszą się popularnością już od kilku sezonów. Pewnie dlatego można je obecnie znaleźć w portfolio coraz większej liczby producentów i marek mebli. Przeglądając oferty, szybko zauważysz, że poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko designem i ceną, ale również materiałami użytymi do produkcji, jakością wykończenia czy kształtem i rozmiarem siedziska (kokonu).

Fotel wiszący – jaki wybrać: z drewna czy technorattanu?

Jakość wykonania to podstawowe kryterium wyboru mebli ogrodowych, dlatego uważnie przyjrzyj się konstrukcji fotela. Sprawdź, z jakich materiałów wykonano stelaż i kokon / kosz bujany. Producenci używają na ogół drewna lub technorattanu. Drewno jest materiałem uniwersalnym, trwałym, ponadczasowym, ekologicznym i efektownym. Do wad drewnianych mebli na pewno należy zaliczyć wysoką cenę oraz obowiązek regularnej konserwacji – zwłaszcza w przypadku eksploatacji zewnętrznej. Z tego względu producenci coraz częściej wykorzystują technorattan. To innowacyjne, lekkie, odporne na warunki atmosferyczne i bezproblemowe w utrzymaniu tworzywo sztuczne. Przypomina rattan, jednak w przeciwieństwie do naturalnego surowca, nie wymaga konserwacji. Fotele ogrodowe wiszące wykonane z technorattanu znajdziesz w sklepie z artykułami do ogrodów Dollo. Dodatkowo upewnij się, że stelaż kupowanego fotela jest wykonany ze stali malowanej proszkowo (odpornej na korozję).

fotel z technorattanu
Fotel wiszący ITALFORM ORTA z ręcznie plecionego technorattanu

Jaki rozmiar kosza bujanego będzie odpowiedni?

Przemyśl, czy potrzebny Ci jest fotel wiszący jednoosobowy, czy dwuosobowy, ponieważ na rynku dostępne są oba warianty. Większy, dwuosobowy kokon / kosz bujany sprawdzi się w przypadku par i rodzin z małymi dziećmi. Jeżeli zastanawiasz się, jaki fotel wiszący wybrać do mniejszego mieszkania czy na niewielki balkon, postaw na kompaktowy, jednoosobowy model i (o ile to oczywiście możliwe) spróbuj przymocować kokon do sufitu – bez stelaża. Zaoszczędzisz nieco miejsca na podłodze. Możesz też rozważyć wybór znacznie lżejszej wizualnie i mniejszej konstrukcji, np. brazylijskiego fotela wiszącego albo tzw. bocianiego gniazda.

fotel wiszacy
Fotel wiszący brazylijski ITALFORM BRASIL

Czy design ogrodowego fotela wiszącego ma znaczenie?

Fotele ogrodowe wiszące to rozwiązanie neutralne stylowo i ponadczasowe. W zależności od wybranego modelu, mebel ten może z powodzeniem dopełniać i zdobić nowoczesną, klasyczną, skandynawską, botaniczną czy industrialną przestrzeń. Przykładowo, fotel wiszący ogrodowy biały cudownie wpisze się w skandynawskie wnętrze lub ogród. Z kolei czarne krzesło podkreśli surowy, loftowy charakter przestrzeni, a lekkie i naturalnie wyglądające fotele brazylijskie i typu wiszące gniazdo stanowią wymarzony dodatek do wystroju eko. Dzięki dużej różnorodności, z pewnością uda Ci się znaleźć idealnie dopasowany kokon do architektury ogrodu czy stylistyki wnętrza.

fotel wiszacy
Biały fotel wiszący ITALFORM ORTA

Jak sprawdzić, czy sprzedawca wiszących foteli ogrodowych jest godny zaufania?

Przede wszystkim poczytaj opinie w Internecie – o danej marce i o samym sprzedawcy. Pamiętaj, by korzystać tylko z rzetelnych źródeł opinii (recenzje na Facebooku, wizytówka GMF, portale typu Ceneo). Nie wahaj się skontaktować ze sprzedawcą. Rzetelny sklep nie unika dialogu ze swoimi klientami. Koniecznie sprawdź politykę zwrotów i reklamacji. Jeśli w regulaminie zauważysz „podejrzane”, niezgodne z prawem czy rażąco niekorzystne dla konsumenta zapisy, czym prędzej poszukaj innego sklepu.