zastosowanie izolacji technocznych

Izolacje techniczne – jakie jest ich zastosowanie?

Skojarzenie ze słowem „izolacja” wywołuje szereg myśli – wszystkie jednak oscylują przede wszystkim wokół przemysłu oraz prac remontowo-budowlanych. Termin wiąże się z koniecznością zabezpieczenia określonej płaszczyzny czy elementu konstrukcji przed szkodliwymi działaniami najróżniejszych czynników. Kiedy w grę wchodzi taka opcja jak otulina na rury, to zwykle założeniem jest termoizolacja, przeciwdziałanie kondensacji pary wodnej, a w niektórych przypadkach – izolacja akustyczna.

Ta ostatnia ma szczególne znaczenie w kontekście układów montowanych w budynkach mieszkalnych, gdzie nieprzyjemny hałas dobiegający z wnętrza instalacji mógłby obniżyć komfort życia domowników. Izolacje rur można podzielić ze względu na zastosowanie oraz wykorzystany materiał. Istnieje kilka wariantów, po które sięga się najczęściej. Warto się zatem przyjrzeć najpopularniejszym rozwiązaniom, aby odpowiedzieć sobie pytanie, po którą opcję warto sięgnąć w danej sytuacji. Izolacje techniczne bowiem w orbicie zainteresowań zarówno osób prywatnych, jak i przemysłowców odpowiadających za funkcjonowanie całych hal produkcyjnych.  

Otuliny na rury – zalety

Celem termoizolacji jest, jak sama nazwa wskazuje, ograniczenie strat ciepła czy chłodu podczas transportu czynnika. Dobrym przykładem są tutaj instalacje grzewcze zakończone grzejnikiem. Gorąca woda przepływająca przez układ nie powinna się wychładzać. Aby jednak o to zadbać, trzeba sięgnąć po odpowiednio zaprojektowane otuliny na rury, które pozwalają na znaczne ograniczenie utraty ciepła. Ma to niemałe znaczenie w kontekście tak promowanej i podkreślanej dzisiaj energooszczędności.

Nikt nie chce płacić za niedostarczaną energię, zatem tworzenie sposobów redukcji jej utraty staje się istotnym elementem każdego układu transportującego czynnik. Natomiast ocieplanie rur CO nie jest oczywiście jedynym powodem, dla którego sięga się po izolację techniczną. Częstym problemem instalacji rurowych jest kondensacja pary wodnej – jej przyczyną jest różnica temperatur pomiędzy wnętrzem pomieszczenia, w którym znajduje się układ a powierzchni samej rury. Problem przekłada się na powstawanie wilgoci, a w efekcie – korozji.

Wysokie koszty, z jakimi wiążą się naprawy, prace konserwacyjne czy wręcz wymiany elementów instalacji skutecznie zniechęcają inwestorów do tego rodzaju przedsięwzięć. Właśnie dlatego należy stawiać na rozwiązania zapobiegające podobnym awariom – izolacja termiczna rur często pełni też funkcję ochronną względem samej instalacji, wydłużając żywotność układu. Izolacje na rury potrafią też skutecznie wyciszyć system rurociągowy – rzecz ta dotyczy przede wszystkim rozwiązań wykonanych z wełny.

Izolacja rur – materiały

W asortymencie sklepu Centrum Izolacji izolacja rur dostępna jest w kilku wariantach wykonanych ze zróżnicowanych materiałów. Wybrać można spośród takich propozycji, jak kauczuk syntetyczny, poliuretan, wełna mineralna, styropian czy polietylen. Tak przygotowana oferta dostosowana jest do potrzeb każdego konsumenta – niezależnie od tego, czy jego priorytetem będzie otulina termoizolacyjna na rury, czy rozwiązania eliminujące problem rozprzestrzeniającego się hałasu z wnętrza układu. Sklep oferuje także produkty, dzięki którym również  ocieplanie rur wentylacyjnych nie będzie żadnym problemem.