Jak zaaranżować ogród w stylu eko?

Jak zaaranżować ogród w stylu eko?

Ekologia coraz silniej zaznacza się w codziennym życiu człowieka. To m.in. z troski o środowisko wynika rosnąca popularność rozwiązań energooszczędnych i recyklingu. Ekologiczne trendy często są obecne również w sposobie aranżacji ogrodu. Sprawdź, jak przemycić je do własnej przydomowej przestrzeni!

Aranżacja ogrodu w stylu eko opiera się na ograniczeniu ingerencji człowieka w naturę oraz minimalizowaniu wykorzystania energii elektrycznej i wody wodociągowej. Przestrzeń ogrodu powinna być jak najbardziej samowystarczalna i zgodna z otaczającym krajobrazem.

Rośliny do ogrodu ekologicznego

Ogród w stylu eko bazuje przede wszystkim na gatunkach roślin łatwych w pielęgnacji, dopasowanych pod względem wymagań do rodzaju podłoża na działce i do panujących warunków klimatycznych. Zamiast egzotycznych kwiatów i krzewów pojawiają się odmiany naturalnie występujące w okolicy, a nawet uważane za chwasty. Idealnymi roślinami do ogrodu ekologicznego są np. pokrzywy, niecierpki, astry, wrzosy, fiołki, kąkole. Dzięki nim przestrzeń będzie przypominać bardziej łąkę kwietną niż misternie zaaranżowany labirynt. Co ważne, w tego typu ogrodzie często rezygnuje się z dużego trawnika, który wymaga czasochłonnej i kosztownej pielęgnacji – regularnego koszenia i podlewania.

Rozplanowanie ogrodowej przestrzeni ułatwi aplikacja Wirtualny Ogród od marki Ziemovit.

Ekologiczne rozwiązania w ogrodzie

W ogrodzie warto zatroszczyć się nie tylko o odpowiedni dobór roślin, ale także o wykorzystanie ekologicznych rozwiązań. Jednym z nich jest zagospodarowanie wody deszczowej do podlewania. Można zainstalować specjalny system do zbierania deszczówki w podziemnym zbiorniku lub czerpać wodę wprost z dachu, umieszczając pod rynną beczkę. Należy sprawdzić, czy dach nie jest pokryty papą lub eternitem (które mogą zanieczyścić wodę) i czy pojemnik na deszczówkę nie został wykonany z metalu (woda deszczowa ma kwaśny odczyn i może powodować korozję).

Wykorzystanie deszczówki będzie rozwiązaniem ekologicznym, ale przede wszystkim korzystnym dla kondycji roślin. Woda ta ma bowiem temperaturę zbliżoną do temperatury powietrza, jest odpowiednio napowietrzona i bogata w składniki odżywcze.

Ogród ekologiczny stanie się więc przestrzenią zharmonizowaną z otoczeniem i sprzyjającą zdrowemu odpoczynkowi. Nie będzie wymagać skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, co pozwoli spędzić więcej czasu na czerpaniu radości z obcowania z naturą.