Karnisz to z pozoru mało ważny detal, który w istotny sposób wpływa na wygląd każdego domu i mieszkania. By go dobrze wybrać i powiesić niezbędnych jest kilka ważnych informacji. Oto, co trzeba wiedzieć przez zakupem karniszy.
Ładnie dobrane zasłony i firany pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną. Na co dzień cenimy również ich walory użytkowe. Zasłony chronią nas przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, a firanki tworzą miły nastrój i tak cenione domowe ciepło. Zakup karniszy warto poprzedzić małym rozeznaniem na rynku, co sklepy mają w ofercie, jakie są trendy w dekoracji wnętrz i zastanowić się, jakie mamy potrzeby i możliwości zawieszania karniszy. Karnisze to zakup raz na kilka lat, więc powinien to być zakup trafiony.
Jak mierzyć długość karnisza?
Na początek należy zastanowić się, czy potrzebny będzie karnisz pojedynczy, czy podwójny. Jeśli na oknie ma zawisnąć jedynie zasłona lub firana, wybieramy karnisz pojedynczy. Jeśli dekoracja ma być kompletna tj.: firanka i zasłona potrzebny jest karnisz podwójny. Przy wybieraniu długości karnisza trzeba kierować się szerokością okna tj. dodać do niej po 25-30 cm z każdej strony. – mówi ekspert ze sklepu rena.pl. Pamiętajmy jednak, że do ogólnej długości karnisza trzeba doliczyć też długość końcówek. Ta może być różna w zależności od wybranych zakończeń. Małe geometryczne formy będą krótsze niż np.: roślinne, podłużne ornamenty. Do długości drążka dobieramy liczbę wsporników. Jeśli karnisz ma długość do 240 cm wystarczą 2 wsporniki. Jeśli jest dłuższy niezbędny jest dodatkowy wspornik, który najlepiej jest mocować u zbiegu skrzydeł okiennych. W ten sposób zapewnimy sobie możliwość otwarcia okna. Długość karnisza ma w tym przypadku wpływ na wygląd zasłon, czy firan. Będzie trzeba je podzielić na wysokości 3-ego wspornika.
Jeśli zależy nam na przesuwaniu zasłon lub firan na całej długości okna, lepszym wyborem będą karnisze szynowe. W tym przypadku wsporniki są mocowane od góry i nie blokują tkaniny.
Jaką grubość karnisza wybrać?
Na rynku są dostępne rurki o średnicy 16 mm, 19 mm, 25 mm. Najmniejsze profile są przeznaczone do krótkich karniszy i niewielkich okien z niedługą firaną lub zasłoną. Jeśli materiału ma być więcej i będzie on cięższy, potrzebny jest bardziej masywny karnisz. 19 mm to standardowa grubość, która sprawdza się w większości pomieszczeń: salonie, sypialni, kuchni, czy przedpokoju. Dla długich karniszy powyżej 220 cm przeznaczone są drążki o średnicy 25 mm. Ten przekrój można też polecić dla bardzo dekoracyjnych upięć na oknach, gdzie stosuje się dużo materiału.
Jak dobrać karnisze do wnętrza?
Jeszcze parę lat temu odpowiedź na to pytanie ograniczała się do wyboru, czy wybrać karnisze drewniane, czy metalowe. Dziś wybór jest już znacznie szerszy. Karnisze można dopasować do każdego z pomieszczeń indywidualnie. Nie obowiązuje już zasada, by w całym mieszkaniu wieszać takie same karnisze. Dotyczy to zarówno ich stylu, koloru i grubości drążka. – dodaje specjalista z rena.pl.
Dla najmłodszych sklepy oferują delikatne karnisze do pokoju dziecięcego. Do pokoju dziennego można dobrać bardziej eleganckie karnisze do salonu. Hitem wśród dekoratorów wnętrz są karnisze z kryształkami Svarowskiego albo dwukolorowe karnisze czarno-białe. Takie nowoczesne rozwiązania nie są dużo droższe od tradycyjnych karniszy, a jest to wydatek, który na pewno się zwróci. Oryginale karnisze sprawiają, że każde wnętrze nabiera niepowtarzalnego charakteru. Dzięki wymiennym końcówkom można łatwo skomponować karnisz, który będzie pasował do indywidualnych upodobań. W sypialni bardzo ładnie prezentują się metalowe karnisze w kolorze antycznego mosiądzu.
Ile mieszkań i pomysłów, tyle możliwości wykorzystania karniszy. Jedno jest jednak pewne. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na nowoczesne, czy tradycyjne karnisze, to ten element wystroju wnętrz powinien nam służyć przez kilka lat. Dobrze dobrany karnisz z powodzeniem poradzi sobie z tym zadaniem, przy okazji podkreślając nasz styl i charakter wnętrza.