Renowacja mebli

Meble – czy renowacja mebli jest możliwa?

Czasem do starych mebli jest naprawdę bardzo duży sentyment i wiele osób nie chce się ich pozbywać, ale świetnym rozwiązaniem może być ich renowacja, jeśli tylko takowa możliwość się pojawi.

Renowacją mebli można zająć się samodzielnie lub można zlecić renowację profesjonalistom, którzy zajmują się tym na co dzień. Warto metodę renowacji dobrać do stanu, w jaki znajdują się meble.

Jakie meble można poddać renowacji?

Są osoby, które podejmują się renowacji bardzo różnych mebli, ale chyba każdemu najprościej wykonać renowację na drewnianych meblach. Dają one wiele różnych możliwości na to, żeby w jakiś sposób wprowadzić również drobne zmiany w takich meblach.

Do renowacji można oddać meble w różnych stani. Bardzo często nawet te mocno podniszczone zasługują na to, aby spróbować dać im “drugie życie”. O szczegółach dowiesz się ze strony www.kelman.com.pl .

Co trzeba zrobić?

Najprostszym sposobem renowacji starych mebli jest pokrycie starych powierzchni drewna nową warstwą ochronną. Jednak zabieg ten okaże się bardzo skuteczny, gdy stan mebli jest bardzo dobry i jeśli się na nim większe ślady. Starą warstwą lakieru można pokryć kolejną. Kolory widoczne na powierzchni mebla powinny się wyrównać, a wszelkie ślady użytkowania powinny stać się mniej widoczne dla oka.

Zanim pomaluje się meble to warto sprawdzić, czy pierwsza warstwa to lakier czy politura. W tym celu możemy przetrzeć powierzchnię mebla szmatką bawełnianą nasączoną czystym alkohole. Lakier powinien pozostawić na tkaninie zabrudzenia, politura – będzie się rozpuszczać i przyklejać do szmatki.

Należy też pamiętać, że mebel pokryty politurą to bardzo często antyk, który jest bardzo stary i którego renowacja sprawia wiele trudności oraz wymaga dużej cierpliwości. Odnowa mebli lakierowanych nie sprawia tylu problemów, dzięki czemu możemy ją wykonać samodzielnie.

Gdzie można znaleźć poradniki dotyczące renowacji mebli?

Tak naprawdę wskazówki, jak i poradniki można znaleźć sobie w przeróżnych miejscach, ale dużą popularnością cieszą się poradniki dotyczące renowacji na blogu meblowym Marka Kelmana . Tam znajdziecie krok po kroku informacje dotyczące tego, co należy wykonać, aby renowacja mebli przeszła pozytywnie i aby takie meble wyglądały interesująco. Ważne jest również to, aby pasowały do pomieszczenia, w którym mają się pojawić.

Renowacja zniszczonych mebli

Trzeba podkreślić, że renowacja mebli zniszczonych już nie będzie taka prosta, dlatego trzeba się uzbroić w cierpliwość, wszystkie potrzebne produkty oraz w odpowiednie wskazówki i informacje. Meble posiadających głębokie przebarwienia powstałe na skutek kontaktu z wodą przede wszystkim należy pokryć warstwą farby kryjącej przeznaczonej do drewna. Ona powinna pomóc w tym, aby wyrównać wszelkie otarcia, zadrapania i inne.

Przydatne wskazówki

Przydatnymi wskazówkami, które pomogą w renowacji mebli na pewno będą:
● jeżeli nałoży się więcej warstw lakieru, niż zaleca producent, można uzyskać inny
efekt niż ten, który był oczekiwany, przykładowo powłoka, która miała być matowa,
będzie błyszcząca,
● jeśli ktoś zdecyduje się na użycie bejcy, trzeba pamiętać o tym, że im więcej razy
pomaluje się nią drewno, tym ciemniejszy będzie jego odcień,
● przed lakierowaniem lub impregnowaniem drewniana powierzchnia powinna być
wyszlifowana i odpylona; w wielu przypadkach producenci zalecają, aby przed
pokryciem jej lakierem lub lakierobejcą nanieść preparat gruntujący.

Podsumowując można zauważyć, że renowacja wcale nie jest taka trudna, jeśli odpowiednio się wszystko przygotuje. Taka renowacja to również bardzo fajny sposób, aby zabawić się troszkę kreatywnością i stworzyć oryginalny wystrój wnętrz. Renowacja sprawi, że na pewno wnętrze nabierze cudownego charakteru.