monstera we wnetrzach

Monstera we wnętrzach – 3 powody, dla których warto na nią postawić

Wśród najpopularniejszych trendów wnętrzarskich dominuje moda na „urban jugle”, której kwintesencją jest akcent na rośliny doniczkowe. Nasza fascynacja zielenią w mieszkaniach wydaje się tylko przybierać na sile, dlatego wciąż poszukujemy gatunków roślin, które będą stanowić oryginalną i stylową ozdobą naszych aranżacji. Idealnym rozwiązaniem okazuje się monstera, która dzięki swoim walorom estetycznymi potrafi odmienić oblicze niemal każdego wnętrza.

Monstera – roślina doniczkowa w nowoczesnym wydaniu

Obecność roślin dekoracyjnych w mieszkaniach jeszcze do niedawna przywodziła na myśl aranżacje w stylu lat 90., gdzie prym wiodły tandetne kwietniki i masywne klomby, które mocno przytłaczały wystrój wnętrz. Dzisiaj jednak sytuacja wygląda zgoła inaczej, bo unikalny wygląd najmodniejszych obecnie roślin doniczkowych pozwala stworzyć aranżacje w stylu nowoczesnym, minimalistycznym. W tej roli świetnie spisuje się Monstera, w dużej mierze dzięki swoim charakterystycznym liściom z oryginalnymi wycięciami o intensywnie zielonej barwie oraz imponującym rozmiarom – drzewko może osiągać pułap nawet 2 metrów wysokości. Nic więc dziwnego, że motyw liści monstery staje się inspiracją dla producentów okładzin ściennych, które cieszą się ogromną popularnością.

Monstera dziurawa – swoboda w aranżacji wnętrz

W monsterze upatruje się „królowej” roślin doniczkowych z bardzo prostego powodu – sama jej obecność wystarczy, aby wystrój wnętrza nabrał majestatycznego, ale jednocześnie niezwykle przystępnego charakteru. Okazuje się bowiem, że nie liczy się ilość, ale jakość i monstera jako jedyna roślina w pomieszczeniu potrafi zrobić równie wiele zamieszania jak cała kolekcja mniejszych okazów. To oczywiście nie oznacza, że monstera dziurawa nie stworzy spójnej kompozycji z innymi roślinami w mieszkaniu. Świetnie prezentuje się w duecie z sukulentami, skrzydłokwiatem czy palmą koralową, o czym warto się przekonać na własnej skórze.

Monstera w mieszkaniu – idealna dla początkujących

Tak ogromna popularność monstery to zasługa nie tylko jej wyjątkowego wyglądu czy sporych rozmiarów. Za zakupem drzewka przemawia również duża łatwość w uprawie, co w przypadku innych gatunków nie jest wcale takie oczywiste. Monstera należy do grupy roślin doniczkowych o dość niskich wymaganiach środowiskowych, co wynika z jej pochodzenia. Na co dzień rośnie w lasach tropikalnych, więc nie straszne jej trudne warunki atmosferyczne.

Jak pielęgnować Monsterę? Należy pamiętać o kilku żelaznych zasadach, które pozwolą jej przetrwać próbę czasu. Roślina niezbyt dobrze znosi bezpośrednie nasłonecznienie, dlatego powinna stać w półcieniu. Jeśli chodzi o częstotliwość podlewania, monstera jest wrażliwa na nadmiar wody, dlatego latem wystarczy raz na tydzień, a w zimie 1-2 razy w miesiącu. Co ważne, monstera posiada korzenie powietrzne, więc dbając o jej dobrą kondycję warto regularnie ją zraszać i usuwać kurz z powierzchni liści.