brama garazowa

Urządzamy posesję — jakich elementów wyposażenia nie może na niej zabraknąć?

Przydomowa przestrzeń to miejsce, gdzie dzieci mogą się bawić, a dorośli wypoczywać. Z tego powodu podczas jej aranżacji warto pamiętać, że powinna być nie tylko estetyczna, ale również bezpieczna. Już na etapie projektu należy zadbać o niezbędne elementy wyposażenia, które powinny się tutaj znaleźć. Wśród nich wymienia się między innymi bramy garażowe, a także odpowiednie oświetlenie terenu. Co wziąć pod uwagę, urządzając posesję? Podpowiadamy.

Odpowiednia brama garażowa

Urządzając przydomową przestrzeń, warto pomyśleć o doborze bramy garażowej skrojonej na miarę naszych potrzeb. Należy wybrać model, który zapewnia skuteczną ochronę zarówno przed złodziejami, jak i stratami ciepła. Duże znaczenie ma również estetyka bramy garażowej, ponieważ powinna komponować się z resztą posesji. Z tego powodu najlepiej postawić na skrzydła, które mają kolor zbliżony do barwy stolarki okiennej lub dachu.

Na rynku obecnie dostępnych jest mnóstwo funkcjonalnych rozwiązań umożliwiających odpowiednie zabezpieczenie garażu. Wśród nich wymienia się zarówno te automatycznie otwierane i zamykane, jak i uchylne czy rolowane.

Najczęściej wybieranym przez inwestorów dysponujących mniejszym budżetem modelem są bramy skrzydłowe. Decydując się na to rozwiązanie, należy jednak sprawdzić, czy będzie ono dobrze funkcjonowało na naszej posesji, ponieważ skrzydła otwierają na zewnątrz. Jeżeli więc jesteśmy posiadaczami stromego podjazdu, najprawdopodobniej nie będziemy mieli możliwości otwarcia skrzydeł.

Rozwiązaniem, które także potrzebuje pewnej przestrzeni – tym razem nad garażem – jest brama uchylna. Jej dolna część wysuwa się na zewnątrz, dlatego najprawdopodobniej nie sprawdzi się na posesji, na której znajduje się niewielki podjazd. Jeżeli właściciel dysponuje ograniczoną przestrzenią, wówczas może wybrać na przykład bramę segmentową. Nie zajmuje ona podczas otwierania dużo miejsca, a dodatkowo sprawdza się również w tych garażach, które wychodzą bezpośrednio na ulicę.

Bramy garażowe rolowane z kolei wyposażone są w podobny mechanizm, który znajduje się w roletach okiennych. Producenci oferują je zazwyczaj w zestawie z napędem elektrycznym. To rozwiązanie jest wygodne w eksploatacji i nie zajmuje dużo powierzchni. Alternatywą dla bram są również drzwi garażowe.

Ogrodzenie i brama wjazdowa

Kolejnym ważnym elementem, który zapewnia bezpieczeństwo przydomowej posesji obok bramy garażowej, jest brama wjazdowa oraz ogrodzenie. Wybrany przez nas model powinien być nie tylko estetyczny, ale także stanowić skuteczną barierę przed wtargnięciem na nasz teren przez osoby niepowołane. Obecnie najczęściej stosowane są ogrodzenia betonowe oraz płytowe ze względu na to, że charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami technicznymi niż siatka.

Z kolei brama wjazdowa determinuje nie tylko bezpieczeństwo, ale także funkcjonalność naszego przydomowego terenu. Jej dobór powinien być uzależniony od naszych osobistych preferencji — na rynku dostępne są m.in. modele przesuwne i skrzydłowe. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość wykonania tego elementu, a także rodzaj zabezpieczeń.

Dodatkowo dobrze zastanowić się nad tym, czy interesuje nas skrzydło otwierane manualnie, czy automatyczne sterowane pilotem. To drugie rozwiązanie jest szczególnie polecane właścicielom posesji zlokalizowanych przy ruchliwych ulicach, ponieważ maksymalnie ułatwia wjazd na taki teren.

Oświetlenie posesji

Ważnym elementem wyposażenia posesji jest jej oświetlenie. Odpowiednio dobrane zwiększa bezpieczeństwo i funkcjonalność terenu. Warto pomyśleć o montażu reflektorów wyposażonych w czujniki ruchu. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane właścicielom, którzy często wjeżdżają lub wyjeżdżają z domu przed świtem lub po zmroku.

Dodatkowo warto zamontować lampki poboczne na przykład w postaci słupków lub modeli nawierzchniowych. Można ułożyć je w taki sposób, aby tworzyły ścieżkę doprowadzającą do zewnętrznego garażu lub altanki. Te drugie jednak charakteryzują się znacznie większą trwałością, ponieważ wpuszczane są w beton i odporne są na nacisk nawet 3 ton.