Źródło: https://favi.pl/produkty/p/patiomeble-eu-pesaro-016-konsola-sekretarzyk-vintage?v=192814

Zakochani w Prowansji

Słowo Prowansja większości z nas kojarzy się z zapachem lawendy i tamtejszych ziół, z winnicami skąpanymi w promieniach słońca, polami pełnymi kwiatów i przepięknym wybrzeżem Morza Śródziemnego. To wszystko w połączeniu ze swobodnym stylem życia mieszkańców Marsylii i okolic sprawia, że Prowansja rozbudza w nas myśli o wakacjach. Dzięki wspomnianym skojarzeniom prowansalski styl urządzania wnętrz stał się niezwykle popularny na całym świecie. Korzystają z niego designerzy i zwykli ludzie, którzy chcą do swojego domu przenieść choć część magicznej aury Prowansji.

Jeżeli masz mało czasu a lubisz prowansalskie meble i dodatki, skorzystaj z wyszukiwarki mebli  i dekoracji FAVI. Z FAVI urządzisz swoje mieszkanie i zaoszczędzisz czas, a to wszystko z zacisza domowego.

Prowansalski lub też francuski styl rustykalny zaczął swoją popularność w ciągu XIX wieku, stając się dość poważną przeciwwagą dla jednolitej estetyki dyktowanej przez Paryż.

Styl prowansalski jest stylem wsi francuskiej i jako taki charakteryzuje się prostą elegancją i szerokim wykorzystaniem naturalnych materiałów (kamienia, kutego żelaza, drewna, terakoty, tkanin). To wszystko otulone jest ciepłymi, jasnymi kolorami, które zdają się być lekko wyblakłe od słońca. Efektem są przytulne, ciepłe wnętrza z pierwiastkiem nostalgii, którym nie brakuje jednak gustu i szyku.

Warto jednak wiedzieć, że styl prowansalski nie sprawdzi się we wszystkich rodzajach wnętrz. W związku z tym, że jego korzenie sięgają francuskiej wsi, z pewnością nie powinniśmy go aplikować w industrialnych loftach, nowoczesnych mieszkaniach czy kawalerkach w blokach. Jeśli jesteś miłośnikiem słonecznej Prowansji, ale mieszkasz w tego typu lokalu, spróbuj ozdobić pokoje dodatkami w tym stylu zamiast od razu rozpoczynać kosztowny i czasochłonny remont. Z drugiej strony wcale nie musisz rezygnować z atmosfery tego regionu nawet jeśli nie posiadasz domu czy stylowej chaty na wsi. Respektując główne zasady tego stylu możesz osiągnąć niesamowity efekt przytulnego wnętrza nawet w samym środku miasta.

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/komplet-prowansja-ii?v=8302

Kolory stylu prowansalskiego

Prowansalski styl nie zamyka się tylko w odcieniach lawendy. Wręcz przeciwnie – jego paleta barw jest bardzo różnorodna i dlatego warto dowiedzieć się, które kolory można ze sobą łączyć i jak to robić, aby nasz dom był ciepłym, przytulnym i stylowym miejscem. Typowe dla tego stylu odcienie mają swój początek w malowniczym krajobrazie tego regionu. Mamy więc szarość najpopularniejszego materiału budowlanego w Prowansji, czyli kamienia, który w tamtejszym słońcu nabiera złotawej tonacji. Na otynkowanych ścianach budynków zobaczymy natomiast ochrę i jasne, wyblakłe odcienie koloru niebieskiego i zielonego. Czysta biel jest prawie niespotykana. Zamiast niej możemy wykorzystać jej kremowe, śmietankowe czy złotawe odcienie.

Swoje miejsce na prowansalskiej palecie barw ma również czerwień, która wraz z wyraźnymi odcieniami wyżej wymienionych kolorów powinna być stosowana przede wszystkim na dodatkach lub drobnych elementach wyposażenia. Świetnie wygląda połączenie kremowej lub śmietankowej bieli z czerwienią i kolorem niebieskim – w ten sposób nasze wnętrze będzie dodatkowo nawiązywać do barw narodowych Francji.

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/witryna-biala-dab-2-2-3-belluno-elegante?v=446831

Co ciekawe, kolor lawendowy – choć może się to wydawać oczywiste – wcale nie należy do tradycyjnych barw stylu prowansalskiego. Bukiet lawendy w wazonie czy kilka zasuszonych gałązek jako ozdoba drzwi lepiej przysłuży się naszemu wnętrzu niż całe pomieszczenie utrzymane w tym odcieniu. Jeśli już mówimy o malowaniu ścian, warto wspomnieć tutaj o jednym z rozwiązań, które często pojawia się w prowansalskich domach. Chodzi o pokrywanie dolnej części ścian farbą w ciemniejszym, bardziej wyrazistym kolorze. Początkowo technikę tę stosowano, by chronić ich eksponowane fragmenty przed zabrudzeniami, ale z czasem stała się ona popularnym sposobem na podkreślenie wyjątkowego charakteru wnętrza. Nierówności czy drobne mankamenty ścian nie stanowią żadnej przeszkody, a wręcz przeciwnie – dodają pomieszczeniom autentyczności.

Jeśli powierzchnia naszej ściany jest idealnie gładka, możemy skorzystać z pewnych technik malarskich, które doskonale naśladują wspomniane „niedoskonałości“. Stylową dekoracją prowansalskich wnętrz stanowią również kamienie i cegły – możesz ozdobić nimi jedną ze ścian w salonie, kuchni lub łazience. Materiały te nadają się również na obudowę kominka.

Ty też lubisz wnętrza w prowansalskim stylu?


Źródło zdjęcia głównego:
https://favi.pl/produkty/p/patiomeble-eu-pesaro-016-konsola-sekretarzyk-vintage?v=192814