ogrzewanie

Ekologiczne ogrzewanie – jak otrzymać na nie dofinansowanie?

Kocioł gazowy, kocioł na pellet czy pompa ciepła to urządzenia, które wypierając stare piece węglowe realnie przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Jak wymienić ogrzewanie w domu, by zaoszczędzić jak najwięcej? Podpowiadamy!

Kocioł gazowy, pelletowy, pompa ciepła – na co można otrzymać dofinansowanie?

Smog i kilkukrotnie przekroczone normy szkodliwych substancji zawartych w powietrzu mają negatywny wpływ na zdrowie nas wszystkich, a w szczególności dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Z tego względu zarówno samorządy, jak i władze centralne uruchamiają szereg programów mających na celu wsparcie gospodarstw w wymianie pieców węglowych na przyjazne środowisku urządzenia grzewcze. Takim rozwiązaniem jest np. kondensacyjny kocioł gazowy, kocioł elektryczny, pelletowy czy pompa ciepła.

Dofinansowanie do ekologicznego ogrzewania obejmuje nie tylko wymianę przestarzałego pieca na nowoczesny kocioł, ale także montaż ogrzewania np. elektrycznego, instalację ogrzewania gazowego czy montaż urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Do programów kwalifikuje się także instalacja rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Dofinansowanie do ekologicznego ogrzewania. Od czego zacząć?

Przed złożeniem wniosku w ramach programu Czyste Powietrze przede wszystkim warto upewnić się czy wybrany przez nas sposób ogrzewania, a także samo urządzenie, kwalifikuje się do programu i spełnia właściwe wymagania. Należy również ocenić stan i potrzeby budynku, czyli przeprowadzić audyt energetyczny. Po tym możemy wypełnić i złożyć wniosek o dofinansowanie. W tym celu należy zwrócić się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Co istotne, wniosek można wypełnić i złożyć drogą elektroniczną, przez stronę rządową lub przez bank w trakcie składania wniosku o kredyt.

Wniosek musi zostać następnie zweryfikowany. Sprawdzone zostanie m.in. to, czy stan budynku jest zgodny z informacjami podanymi we wniosku. Po pomyślnym przejściu weryfikacji i pozytywnym rozpatrzeniu wniosku można podpisać umowę o dofinansowanie. W programie „Czyste powietrze” można uzyskać zwrot części poniesionych kosztów, maksymalnie do 53 tys. złotych. Wniosek rozpatrywany jest w ciągu 30 dni, a dofinansowanie wypłacane jest w ciągu 30 dni – w całości lub w ratach – na wskazany numer konta.

Czyste Powietrze – czego nie obejmuje dotacja?

Dofinansowania do ekologicznego ogrzewania nie dostaną inwestorzy w trakcie budowy domu, ponieważ program skierowany jest przede wszystkim do osób, które zdecydują się na wymianę starego pieca na nowsze, ekologiczne urządzenie.

Program nie obejmuje też budynków wykorzystywanych sezonowo ani budynków gospodarczych – chyba że źródło ciepła w nim zainstalowane służy wyłącznie do celów ogrzewania lokalu mieszkalnego.

W przypadku nowo budowanych budynków istnieją inne formy finansowania – np. na pompy ciepła. Tu również przewidziane jest wsparcie z NFOŚiGW, a na zakup i montaż wybranej pompy ciepła można otrzymać od 7 do 21 tys. zł.

Wymiana przestarzałego źródła ogrzewania na nowe to przyszłościowe rozwiązanie – nie tylko ekologiczne, ale także opłacalne. Urządzenia o wysokiej sprawności pozwalają zaoszczędzić pieniądze, a stopień ich zautomatyzowania – cenny czas! Kotły gazowe, elektryczne i pelletowe, które kwalifikują się do dotacji znajdziesz na stronie www.defro.pl/.