Zabezpieczanie mebli ogrodowych na czas srogiej zimy

Nad urządzeniem ogrodu pracujemy cały rok, a niekiedy wiele lat. Okres jesienno-zimowy potrafi zniweczyć całą ogrodową architekturę, o ile odpowiednio jej nie zabezpieczymy. Szczególnej ochrony wymagają wrażliwe na mróz rośliny, ale i meble ogrodowe, głównie te wykonane z drewna. W jaki sposób uchronić je przed gniciem, pleśnieniem i niszczeniem? Co zrobić, by latem znów cieszyły równie mocno, jak poprzedniego sezonu?

Bezpieczne miejsce

Drewniane meble ogrodowe przede wszystkim wymagają przeniesienia w miejsce, gdzie nie ma wilgoci i chłodu. Opady atmosferyczne, mróz niekorzystnie wpływają na stan drewna. Meble „piją” wilgoć, a tym samym bardzo szybko zaczynają gnić, mnożą się w nich również grzyby i bakterie. Deski czernieją, stają się coraz bardziej miękkie. W niedługim czasie meble można już tylko wyrzucić.

Suche i stosunkowo ciepłe miejsce dla mebli ogrodowych to podstawa. Nie można o tym zapominać, bo przecież szukamy mebli, które komponują się z ogrodową aranżacją, są kształtne, wygodne i estetyczne, jak te z oferty sklepu https://bazkar.pl/. Aż żal narazić je na takie szkody!

Mamy już suche miejsce. Drewniane meble mogą spokojnie czekać na swoją kolej i ciepły okres, gdy znów stają się przydatne. To jednak nie wszystko, o co trzeba się pokusić.

Preparaty zabezpieczające

Drewno ogrodowe warto zabezpieczyć specjalnymi preparatami.

Dostępne są dwa rodzaje:

  • impregnaty techniczne – mają za zadanie chronić drewno przed biokorozją; zapobiegają szkodliwym wpływom wilgoci oraz promieniowania słonecznego; wnikają w głąb deski nie tworząc na niej powłoki; nie wpływają na zmianę koloru drewna,
  • preparaty ochronno-dekoracyjne – należą do nich lakiery, oleje i lakierobejce; ich zadaniem jest tworzenie powłoki na powierzchni drewna oraz nadawanie wybranego koloru; chronią drewno, ale tylko do momentu popękania powłoki; jeśli meble drewniane używane są na zewnątrz, przed ich zastosowaniem trzeba nanosić preparat gruntujący, który chroni przed korozją.

Do mebli ogrodowych drewnianych bardzo dobrze nadają się oleje. Wnikając głęboko w drewno spełniają dwie funkcje: z jednej strony chronią przed czynnikami atmosferycznymi, z drugiej zaś podkreślają charakter drewna i naturalny rysunek deski.

Czy potrzebna jest renowacja?

Zanim zastosuje się jakiekolwiek preparaty ochronne, należy zrobić mały przegląd stanu mebli ogrodowych. Drewno, które jest uszkodzone, a powłoka popękana, wymaga renowacji przed ponownym zabezpieczeniem. Tylko w takim wypadku można być pewnym, że ulubione meble ogrodowe przetrwają trudny czas jesienno-zimowy, a latem znów zaczną cieszyć swoją estetyką i walorami użytkowymi.

Im lepsze i dokładniejsze zabezpieczenie drewnianych elementów aranżacji ogrodowej, w tym mebli, tym lepiej dla nich! W końcu to trud włożony w urządzanie zielonej przestrzeni, jak i niemałe finanse. Dbając o należytą ochronę, a nie tylko właściwe użytkowanie, drewniane meble chroni się przed zniszczeniami, które nie są możliwe do naprawienia w późniejszym czasie.