prusaki

Czy istnieje skuteczny sposób na prusaki? Sprawdzamy!

Karaczany to niemal mikroskopijnych rozmiarów owady, które mogą narobić nam sporo kłopotów. Są to szkodniki przenoszące choroby zagrażające ludzkiemu zdrowiu. Niestety karaczany, czyli karaluchy i prusaki, dosyć często pojawiają się w naszych domach, zwabione resztkami jedzenia. Jak się ich pozbyć? Jak przebiega zwalczanie prusaków? Czy jest dostępny jakikolwiek skuteczny sposób na prusaki? Wyjaśniamy!

Zwalczanie prusaków w profesjonalny sposób

Chcąc przeprowadzić zwalczanie karaluchów i prusaków skutecznie, należy podejść do tematu profesjonalnie. Co to oznacza? Chodzi o zastosowanie specjalistycznych metod, gdyż tylko one gwarantują, że tępienie prusaków przyniesie oczekiwane rezultaty. Zwalczanie karaluchów czy prusaków przeprowadza Stander.

Są to specjaliści dysponujący profesjonalnym sprzętem, materiałami i umiejętnościami, które umożliwiają tępienie prusaków na kilka sposobów. To właśnie fachowcy powinni wybrać odpowiednią w danej sytuacji metodę. Zwykle wybór uzależniony jest od kilku czynników, takich jak:

  • rodzaj lokalu, w którym zalęgły się prusaki,

  • ilość prusaków,

  • budżet przeznaczony na zwalczanie prusaków.

Skuteczny sposób na prusaki gwarantuje pozbycie się wszystkich osobników. Niestety niektóre z profesjonalnych metod są inwazyjne, co oznacza, że stanowią pewne zagrożenie dla ludzi. Zatem jeśli chodzi o zwalczanie karaluchów w domu, zwykle przeprowadza się żelowanie. Jest to jedyna z najskuteczniejszych metod zwalczania prusaków, którą cechuje bezinwazyjność. Jednocześnie żelowanie wyróżnia się dużą skutecznością.

Żelowanie jako skuteczny sposób na prusaki

Warto nieco przybliżyć metodę zwalczania prusaków poprzez żelowanie. Polega ona na zastosowaniu specjalistycznego żelu. Jego skład stanowią: środek biobójczy dla karaczanów i feromony, które je przyciągają. Żel zostaje rozłożony w strategicznych miejscach występowania szkodników.

Następnie zwabione insekty zjadają jego część, a resztę na odnóżach przynoszą do miejsca bytowania owadów, czyli do ich gniazda. Pobratymcy również spożywają żel i w ten sposób szybko i sprawnie dochodzi do unicestwienia wszystkich prusaków i karaluchów na terenie naszej posesji.

Zwalczanie karaluchów i prusaków metodami inwazyjnymi

Do inwazyjnych należą metody zwalczania karaluchów oraz prusaków przy użyciu oprysku. Popularny jest oprysk szczegółowy, który polega na spryskaniu powierzchni występowania prusaków środkiem biobójczym rozpuszczonym w wodzie.

Alternatywą jest sucha mgła, czyli oprysk drobnokroplisty. Obie metody są inwazyjne, co oznacza, że podczas ich stosowania, i przez pewien czas po zakończeniu procesu, nikt nie powinien przebywać w pomieszczeniu. Niemniej jednak zwalczanie prusaków tymi metodami jest bardzo skuteczne i niezwykle szybkie. Dlatego też całkiem często korzysta się z tych metod do zwalczania karaczanów np. w budynkach przemysłowych. Bardzo rzadko znajdują one jednak zastosowanie, jeśli chodzi o zwalczanie karaluchów w domach i posesjach wielorodzinnych.