aranzacja wnetrza

Aranżacja wnętrza – samodzielnie czy z pomocą projektanta?

Magazyny wnętrzarskie oferują setki porad w temacie aranżacji. O tym, jak urządzić kuchnię czy sypialnię przeczytamy na większości portali lifestylowych. Ale czy to wystarczy, aby ze smakiem zaprojektować wnętrze swojego domu lub biura?

Nie każdy ma rękę do urządzania przestrzeni, a jednak większość z nas robi to samodzielnie. Czy to się opłaca? A może na etapie projektowania domu, mieszkania lub pojedynczego pokoju warto zwrócić się o pomoc do architekta wnętrz?

Jak samodzielnie zaprojektować wnętrze – zapoznaj się z ważnymi zasadami

Choć usługi architektów wnętrz cieszą się dość dużym uznaniem, wielu z nas uważa, że doskonale poradzi sobie z zaaranżowaniem wnętrz w swoim domu czy mieszkaniu. Aby zrobić to ze smakiem i w dobrym stylu musimy jednak zapoznać się z pewnymi fundamentalnymi zasadami rządzącymi projektowaniem i aranżacją przestrzeni. Jeśli mamy talent do tego typu przedsięwzięć, potrafimy łączyć style i nie boimy się wyzwań, powinno nam się udać. Na wszelki wypadek warto jednak nieco się doszkolić.

W Internecie znajdziemy całą masę porad, mówiących o tym, jak urządzić lokum w wybranym stylu (angielskim, skandynawskim, francuskim itd.), jak łączyć kolory i jakie meble zestawiać ze sobą, by zachować spójność stylu lub przeciwnie – umiejętnie połączyć je w eklektyczną całość. Pomocne są też artykuły podsumowujące najbardziej rażące i kardynalne błędy w aranżacjach – ich znajomość pozwoli nam uniknąć wpadek, których potem moglibyśmy żałować przez całe lata. Gdzie szukać konkretnych wskazówek oraz inspiracji?

Przede wszystkim w magazynach wnętrzarskich i portalach internetowych o tejże tematyce. Wiele informacji i porad podanych w przystępny sposób znajdziemy też na stronach lifestylowych, na przykład https://www.vitalogy.pl/. Jeśli mamy nieco więcej czasu, możemy sprawdzić swoje koncepcje i pomysły w programie komputerowym do projektowania wnętrz. Tu w zupełności wystarczy nam darmowe oprogramowanie, np. Roomstyler, Sweet Home 3D czy Blender.

Kiedy warto nawiązać współpracę z architektem?

Architekt wnętrz to osoba, która profesjonalnie oceni nasze zapędy wnętrzarskie i znajdzie najlepsze możliwe rozwiązania dla wnętrz naszego domu. Może nam naprawdę wiele ułatwić. Z architektem na pokładzie nie musimy bać się o aranżacyjną wpadkę. Taki specjalista przyda nam się w kilku sytuacjach.

Po pierwsze wtedy, gdy nie mamy wrodzonego talentu do urządzania przestrzeni, nie wychodzi nam łączenie kolorów, a bardziej zaawansowane prace, chociażby wykończenie kuchni, to dla nas czarna magia.

Po drugie, jeśli nie mamy czasu na czytanie poradników i magazynów.

Po trzecie, jeśli przestrzeń którą mamy urządzić stanowi większe wyzwanie. Pomoc architekta wnętrz może okazać się nieoceniona nie tylko w projekcie dużego domu, ale też w małym mieszkaniu, w którym trudniej osiągnąć pełną funkcjonalność. Niektórzy zatrudniają architektów przestrzeni po to, by zaoszczędzić – nie tylko czas, ale i pieniądze. Specjalista podpowie, gdzie kupić materiały i meble oraz jak zamknąć się w określonej kwocie, bez konieczności rezygnacji z najlepszych rozwiązań.