Budując dom chcemy aby spełniał on nasze potrzeby i żeby nam podobał się. Bardzo ważnym elementem tej układanki jest to jak zaprojektujemy otoczenie wokół domu – ogród czy podjazd. Pomóc w budowie zagospodarowania wokół domu może właśnie płyta ażurowa.
Płyta ażurowa lub inaczej zwana kostką ażurową, to kostka brukowa posiada charakterystyczne otwory do których nanosi się piasek lub inne kruszywo, a także sieje się trawę. Te otwory pozwalają na opadanie wody do gruntu przez co możemy zapobiec zalaniu i utrzymywaniu się kałuży.
Właściwości płyt ażurowych
Właśnie ta właściwość płyt ażurowych sprawiają, że jest chętnie używana do budowy parkingów oraz podjazdów. Dzięki tej kostce woda spłynie do gruntu, a nie do skrajnej części podjazdu, a w efekcie na trawnik, niszcząc tym samym ogródka. Dodatkowo jest to wyjątkowo wytrzymała kostka brukowa, dlatego nadaje się na podjazdy dla aut.
Jakie są wymiary i ile waży kostka ażurowa?
Płyty ażurowe dostępne są w wielu kolorach z czego najczęściej wybierane są czerwone, szare oraz antracytowe. Ich wymiar to 10 cm grubości a powierzchnia 1 warstwy wynosi 1,2 m2.
Całość sprzedawana jest na paletach, tak jak w standardowym przypadku kostek brukowych, a płyt ażurowych mieści się ich 10.8 m2. Obciążenie takiej kostki to około 148 km na m2.
Największe zalety kostki brukowej ażurowej:
- Przyjazne środowisku, bo dzięki niej woda wsiąka do podłoża w naturalny sposób
- Z uwagi na jej właściwości odprowadzania wód do gleby, nie trzeba umieszczać dodatkowych instalacji, które tę wodę by odprowadzały
- Konstrukcja płyty ażurowej jest wytrzymała i pozwala na cieszenie się z jej właściwości przez lata
- Mogą zostać zastosowane do potrzymania skarp i rowów
Układanie kostki ażurowej
Zasada układania płyt ażurowych jest niemalże taka sama jak tradycyjnych kostek brukowych. Należy najpierw usunąć około 30 cm warstwy humusu. Wyplenić rośliny, usunąć ciała obce z piasku m.in. kamienie, a następnie takie oczyszczone podłoże odpowiednio wyrównać.
Kolejnym krokiem jest naniesienie podbudowy, jej grubość oraz frakcyjność powinna być determinowana od przeznaczenia nawierzchni. Przeważnie płyty ażurowe na podjazdy potrzebują podbudowy około 20 cm grubości.
Nie można zapomnieć o obramowaniu, czy to pod postacią obrzeży czy krawężników. Tak jak tradycyjna kostka brukowa tak płyta ażurowa wymaga aby zastosować np. krawężniki, by nie dochodziło do „rozjeżdżania się” konstrukcji, czyli deformacji.
Końcowym etapem, przed położeniem płyt ażurowych jest naniesienie podsypki, która ma za zadanie zwiększyć przepuszczalność podłoża.
Pamiętajmy także o zasadzie 3 palet. Mówi ona o tym iż w procesie produkcji wyrobów betonowych takich jak kostki brukowe, dochodzi do sytuacji, gdzie kostek na paletach różnią się od siebie. Jest to naturalne i wynika ze specyfiki powstawania tego produktu. Dlatego sugeruje się używanie naprzemiennie kostek z palety pierwsze, drugiej i trzeciej, aby zmniejszyć wyraźne różnice odcieni między nimi.