szkodliwe działanie

Jakie podstawki pod doniczki do roślin uprawianych na zewnątrz?

Rośliny uprawiane na zewnątrz wymagają szczególnej opieki. Są w końcu narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Dlatego tak ważne jest zadbanie o wybór odpowiednich podstawek pod doniczki. O czym należy pamiętać przed zakupem?

Jak przechowywać rośliny na zewnątrz?

Niektóre okazy roślin można trzymać na zewnątrz przez cały rok, a inne wystawiać na balkon czy ogród jedynie sezonowo. Między innymi od tego czynnika powinien zależeć wybór podstawek pod doniczki. Są także rośliny, które można uprawiać w ziemi i jedynie tymczasowo przenosić je do pojemnika. Okazy można trzymać w donicach i osłonkach. Od wymagań roślin powinno zależeć to, czy dno będzie dziurkowane. Wpływa to na regulację ilości wody pobieranej przez roślinę. Podstawki pod doniczki są niezbędne, jeśli dno jest przepuszczalne.

Z jakich materiałów wykonuje się podstawki pod doniczki?

Podstawki pod doniczki mogą być wykonane z różnych materiałów. Do najpopularniejszych należą tworzywo sztuczne, ceramika, terakota, drewno i metal. Podstawki dzielą się na dwie grupy – te magazynujące wodę oraz pomagające w transporcie rośliny.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze podstawki pod rośliny zewnętrzne?

Kluczową cechą podstawek pod doniczki do roślin zewnętrznych powinna być zwiększona odporność na wilgoć, zmiany temperatur i uszkodzenia mechaniczne. Doniczka jest zdecydowanie bardziej narażona na zniszczenia jeśli stoi na balkonie, tarasie czy ogrodzie niż w domu. Podstawka może ulec uszkodzeniu także w przypadku częstego przesuwania czy przenoszenia rośliny.

Niektóre gatunki roślin wymagają głębszej podstawki, która umożliwi im odpowiednie magazynowanie wody. Mowa przede wszystkim o roślinach rosnących na nasłonecznionych balkonach oraz tarasach. Wtedy woda wyparowuje z ziemi szybko i nie daje okazom wystarczającego dostępu do wilgoci.

Kolejną kwestią jest trwałość podstawki pod doniczki. Zaletą plastikowych produktów jest ich lekkość, lecz są one bardziej narażone na pęknięcia i zniszczenia. Z kolei ceramiczne modele prezentują się efektownie i są dobrym wyborem do roślin zewnętrznych, lecz ich waga może być uciążliwa podczas przenoszenia. W przypadku terakotowych i glinianych podstawek należy uważać na możliwość ich zbicia.

Wybór odpowiedniej podstawki pod doniczki dla roślin zewnętrznych zapewni im dodatkową ochronę. Przed zakupem należy wziąć pod uwagę wymagania rośliny, a także materiał wykonania podstawki oraz jej wygląd.