przewody wielozylowe informacje

Czym są przewody wielożyłowe i kiedy są używane?

Obecnie w wielu instalacjach elektrycznych używane są przewody wielożyłowe. Czym dokładnie charakteryzują się tego typu przewody? Kiedy najczęściej są one wykorzystywane?

Przewody wielożyłowe – co to jest?

Przewody wielożyłowe to rodzaj kabla elektrycznego, który łączy wiele sygnałów lub źródeł zasilania w jednym kablu z płaszczem. Termin ten jest zwykle używany w odniesieniu do kabla, który ma więcej żył niż powszechnie spotykane kable.

Warto wskazać, że nie wszystkie przewody wielożyłowe z wieloma izolowanymi żyłami nazywane są wielożyłowymi – rdzeń w kablach wielożyłowych odnosi się do liczby wykonanych połączeń użytkowych, a nie do liczby przewodów lub drutów.

Jak zbudowane są przewody wielożyłowe?

Przewody wielożyłowe mają zewnętrzną powłokę otaczającą wszystkie wewnętrzne przewodniki. Zwykle izolacja takich przewodów ma postać wytłaczanego PVC lub usieciowanego polietylenu, często połączonego z aluminiową osłoną pod powierzchnią w celu ekranowania elektromagnetycznego.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje przewodów wielożyłowych pod kątem ich budowy:

  • Przewody wielożyłowe okrągłe – mają okrągły przekrój, a żyły w ich środku są ułożone przy sobie, tworząc okrąg,
  • Przewody wielożyłowe płaskie – mają płaski przekrój i żyły wewnątrz nich ułożone są obok siebie.

Jakie jest przeznaczenie kabli wielożyłowych?

Kable wielożyłowe są bardzo praktyczne. W przeciwieństwie do tradycyjnych kabli wyposażonych w jedną żyłę, kable wielożyłowe mają ich kilka. Są przydatne w projektach, w których ważna jest oszczędność przestrzeni oraz estetyka.

Zasadniczo przewody wielożyłowe można stosować do sygnałów analogowych i cyfrowych oraz do dystrybucji energii. Często stosuje się je w celu uproszczenia fizycznej konfiguracji systemu i zapewnienia lepszego połączenia między dwoma urządzeniami.

Niektóre typowe zastosowania kabli wielożyłowych dotyczą obszaru audio, gdzie często nazywane są kablami wężowymi i służą do przesyłania analogowych sygnałów audio pomiędzy urządzeniami. Są również używane z profesjonalnymi kamerami wideo oraz w systemach sterowniczych. Należy pamiętać, że specyficzne zastosowanie kabla wielożyłowego może się różnić w zależności od specyficznych wymagań systemu, w którym jest on używany.

Gdzie kupować przewody wielożyłowe?

Aktualnie przewody wielożyłowe są bardzo łatwo dostępne i można bez większych problemów kupić je w sklepach i hurtowniach elektrycznych w całym kraju. Duży wybór przewodów tego typu dostępny jest w sklepach internetowych, dlatego to właśnie tam można znaleźć odpowiednie produkty dopasowane do własnych potrzeb jeszcze łatwiej. Sklepy internetowe mogą również często zaoferować niższe ceny niż stacjonarne.