ochronna odziez bhp

Odzież BHP a zajmowane stanowisko pracy

W przypadku zajmowania niektórych stanowisk pracy okazuje się, że pracodawca ma obowiązek zaopatrzyć swojego pracownika w odzież ochronną. Pracownik ma możliwość domagania się w takiej odzieży bądź ekwiwalentnego na nią.

Gdzie wymagana jest odzież robocza?

Odzież BHP wymagana jest przede wszystkim w branżach niebezpiecznych. Chodzi tutaj głównie o branże przemysłowe i produkcyjne. Nie ma znaczenia czy chodzi o produkcję okien czy nawozów. Pracownik ma być zabezpieczony. Ma posiadać odpowiednią odzież ochronną. Tego typu zapisy znajdują się w regulaminach BHP, których należy przestrzegać.

Łamanie przepisów

W sytuacji kiedy odzież BHP nie zostałaby zapewniona pracownikowi ma on możliwość złożenia skargi do odpowiedniej instytucji. Co istotne, w sytuacji kiedy, pracodawca wypłacił ekwiwalent pracownikowi za który ten miał nabyć odzież roboczą, pracownik nie ma możliwości wnoszenia roszczeń. W sytuacji jednak kiedy to pracodawca ma zapewnić odzież ochronną i nie wywiązuje się z tego obowiązku pracownik ma prawo wniesienia swoich roszczeń. I bardzo często tak się dzieje.

Odzież BHP, która przeznaczona jest dla danego pracownika powinna być w jego rozmiarze. Pracodawcy wychodzą z tej sytuacji w ten sposób, że przeprowadzają ankietę w której pracownik podaje swoje rozmiary. W ten sposób ma on możliwość zweryfikowania potrzebnego zaopatrzenia na dany rok pracowniczy. Pracownik zaś otrzymuje odzież roboczą w swoim rozmiarze.

Po co kupowana jest odzież ochronna?

Odzież ochronna kupowana jest przede wszystkim dlatego, że tak naprawdę ma ona stanowić zabezpieczenie pracownika przed ewentualnymi uszkodzeniami ciała. Jest to bardzo ważne zwłaszcza przy produkcji lub groźnych substancjach. Dla pracownika odzież ochronna ma stanowić swego rodzaju zabezpieczenia. Pracodawca jednak nie ponosi odpowiedzialności za to, że dany pracownik nie nosi odzieży ochronnej. Jest bowiem możliwość, aby w każdym momencie dnia pracy pracownik ściągnął odzież ochronną.

Gdzie kupowana jest odzież bhp?

Odzież ochronna najczęściej kupowana jest w hurtowniach. Dzieje się tak dlatego, że ceny w tego typu miejscach są bardzo przystępne. Dla pracodawcy, który musi zapewnić dużą ilość odzieży roboczej lub ochronnej znaczenie będzie miała każda złotówka. Stąd też decyduje się on na zakupy w hurtowniach BHP. Z kolei jeżeli chodzi o mniejsze firmy to najczęściej decydują się one na zakupy w sklepach internetowych bądź zaprzyjaźnionych sklepach oferujących odzież i akcesoria BHP. W związku z tym, że nie robią oni dużych zakupów ceny są dla nich odpowiednie.