Designerska dekoracja ściany w salonie

Na przestrzeni kilku lat moda na dekorację ścian zmieniała się i ewoluowała. To co pozostało niezmienne, to funkcja – ściana ma być przede wszystkim tłem dla mebli i dopełnieniem całości aranżacji mieszkania. Zobacz jakie są najmodniejsze trendy zdobienia ścian i wybierz ten, który najwierniej oddaje klimat i charakter Twojego domu.

Aranżacja ściany w salonie: najmodniejsze trendy

Na fali popularności stylu industrialnego, rustykalnego i skandynawskiego do łask powróciło zdobienie ścian cegłą. W odcieniu naturalnym, biała lub pomalowana na wyróżniający się kolor, stosowana jest zarówno do salonów jak i sypialni czy przedpokoju. Warto jednak pamiętać, aby w pomieszczeniu ozdobić cegłą tylko jedną ścianę. Salon jest miejscem, które stanowi centrum domu, uwaga wszystkich skupia się na jego wykończeniu. Pomieszczenie wyłożone w całości cegłą nie wygląda dobrze. Wnętrze wydaje się mniejsze i momentami klaustrofobiczne.

Poszukując awangardowych rozwiązań warto zwrócić uwagę na zastosowanie betonu architektonicznego do dekoracji ścian. Dostępny w kilku odcieniach, głównie szarości, może być ozdobą ściany w salonie,  w sypialni, ale również zostać położony na podłogę w łazience. Materiał w większości jest odporny na wilgoć i łatwy w montażu, dlatego urządzając nowoczesne, minimalistyczne wnętrze warto rozważyć jego użycie. Na plus zasługuje fakt, że beton architektoniczny jest bardzo łatwy do utrzymania w czystości i dobrze wygląda w połączeniu z designerskim oświetleniem.

Nadal popularne są tapety, inne natomiast modne są wzory i motywy, niż jeszcze kilka lat temu. Lubiane i pasujące do nowoczesnych pomieszczeń są tapety z prostymi, geometrycznymi wzorami. W jasnych odcieniach świetnie komponują się również w połączeniu z meblami w stylu rustykalnym. Od kilku sezonów przebojem są motywy roślinne, zarówno na tapetach jak i wszelkich dodatkach do wnętrz.

Aranżacja ścian: kolory

Mając już wybrany styl oraz rodzaj materiału, który będzie zastosowany do ścian w salonie, warto z uwagą przeanalizować kolorystykę. Ciemne kolory oraz wzorzyste, przykuwające uwagę tapety na ścianach, optycznie zmniejszają pomieszczenie. Dobrze natomiast będą wyglądały w dużych salonach, gdzie dekoracyjna ściana będzie na pierwszym planie. Do małych salonów dobrze jest zastosować jasne kolory, jak biel lub szarość lub postawić na zestawy kolorów pastelowych. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie naturalnych materiałów na ścianę jak np. drewno, które nie tylko pasuje do niewielkich pomieszczeń, ale również idealnie wkomponuje się w styl loftowy czy skandynawski.