Aranżacje wnętrz wg Feng Shui

Aranżacje wnętrz według Feng Shui mają za zadanie wprowadzić do wnętrza spokój i harmonię pomiędzy człowiekiem a naturą. Projektowanie wnętrz według tej filozofii to takie wykorzystanie przestrzeni, które zapewni nam dobrą energię, spokój i szczęście.

Urządzając mieszkanie według Feng Shui należy trzymać się kilku zasad. Najważniejszą jest zatrzymanie energii we wnętrzu i w pomieszczeniach gdzie żyjemy i mieszkamy.

Aranżacje wnętrz feng shui w kuchni

Kuchnia jest jednym z najtrudniejszych pomieszczeń do urządzenia według feng shui. Jak mówi teoria pięciu żywiołów kuchnia jest też najważniejszym pomieszczeniem w domu, a feng shui określa ją jako żywioł ognia. Aranżacje wnętrz feng shui ustawiają kuchnię tak aby jej okna wychodziły na stronę południową i wschodnią. Kuchnia powinna być kwadratowa lub prostokątna, powinno się też unikać takiego ustawienia, w którym na wprost drzwi wejściowych do kuchni znajduje się okno. W przeciwnym razie energia, którą chcemy zatrzymać ucieknie przez drzwi. Najważniejszym miejscem w kuchni jest miejsce w którym gotują się nasze posiłki, może to być kuchenka, piekarnik i płyta (ogień) Kuchenka nie powinna stać za blisko lodówki i zlewu (woda). Jeśli te urządzenia stoją naprzeciw siebie należy pomiędzy nimi ustawić drewniany stół (ziemia). W kuchnia tak jak w każdym innym pomieszczeniu urządzonym według feng shui powinieneś zachować równowagę, harmonię pomiędzy żywiołami wodą, ogniem i ziemią. Żaden z tych żywiołów nie może zdominować wnętrza. Najbliżej kuchni powinna znajdować się jadalnia, a najdalej łazienka i ubikacja. Każde pomieszczenie powinno być wyraźnie zaznaczone i oddzielone od pozostałych pomieszczeń. Nie muszą to być ściany, ale przedmioty charakterystyczne dla danego pomieszczenia lub inaczej położona podłoga.

Kolory w kuchni urządzonej według feng shui powinny być jasne i przyjemne, ciepłe odcienie żółtego i złamanego białego ecru. Nie poleca się w kuchni koloru czerwonego, czarnego, brązowego i białego. Biały w ogóle nie jest kolorem, który korzystnie wpływa na pozytywną energię, dlatego najlepiej go unikać w każdym pomieszczeniu.

Aranżacja salonu według feng shui

Salon jest miejscem odpoczynku, relaksu. To w salonie najczęściej stoi telewizor wiszą obrazy, w salonie jest najwięcej kolorów i przedmiotów. W salonie spotykasz się z rodziną i przyjaciółmi, rozmawiasz, śmiejesz się, w salonie bawią się twoje dzieci.

Jednym z ważniejszych elementów aranżacji salonu według feng shui jest odpowiednie ustawienie krzeseł, kanap, puf. Idealnie jeśli są ustawione przodem do drzwi wejściowych salonu. Nigdy nie stawiaj kanapy tyłem do drzwi. Osoby, które siedzą na kanapie muszą siedzieć przodem do drzwi nigdy tyłem. Kanapy i wszystkie siedziska powinny mieć miękkie zaokrąglone kształty.

W salonie urządzonym według feng shui nie może być ciemnych kątów. Koniecznie powinieneś je rozjaśnić malując ściany na jasne kolory, wstawiając rośliny czy lustro, które odbija światło.

Lustro w feng shui ma ogromne znaczenie może też dać ci wiele korzyści. Optycznie poszerza wnętrza, wprowadza tez więcej światła, dzięki czemu salon wydaje się większy i bardziej przytulny.

Lustra możesz powiesić w łazience i przedpokoju, będzie to zgodne z zasadami feng shui.

Telewizor w salonie urządzonym według feng shui nie powinien stać w centralnym miejscu pokoju. Najlepiej aby życie w salonie koncentrowało się wokół kominka, który powinien znajdować się w centrum pomieszczenia.

Aranżacje wnętrz sypialni według feng shui

Miejsce w którym stoi łóżko jest według feng shui bardzo ważne. Nie może ono stać naprzeciwko drzwi wejściowych do sypialni. Jeśli nie masz wyjścia to ustaw jakąś przegrodę oddzielającą łóżko od drzwi. Łóżko powinno być ustawione tak abyś miał do niego dostęp z trzech stron. Pod łóżkiem nie trzymaj żadnych przedmiotów za wyjątkiem pościeli, w przeciwnym razie nie wyśpisz się. Nad łóżkiem powinien znajdować się jedynie prosty sufit. Najlepiej aby and łóżkiem nie było skosów, lamp i belek stropowych. W sypialni feng shui nie powinno znaleźć się lustro, ponieważ zakłóci ci sen.

Jeśli już w twojej sypialni znajduje się lustro na wieczór zakryj je czymś. Nie wieszaj też luster naprzeciw siebie ponieważ energia odbija się od siebie bez końca i szkodzi otoczeniu.

W sypialni nie powinien też stać telewizor, który zakłóca przepływ energii.

Kolory w sypialni urządzonej według feng shui to pastelowe odcienie niebieskiego i odcienie szarości, które pomagają się zrelaksować i odpocząć.

Aranżacje wnętrz łazienki według feng shui

Łazienka według feng shui jest związana z żywiołem wody. Powinna znajdować się w północnej części domu lub w tylnej części domu. Aranżacje wnętrz łazienki według feng shui nie powinny ustawiać jej tak aby była widoczna z głównego wejścia do domu. Nie powinna też sąsiadować z sypialnią i kuchnią ponieważ łazienka przyciąga złą energię. Deska sedesowa i drzwi do łazienki powinny być zamknięte. Zaleca się też położenia kamienia na deskę sedesową.

Okno w łazience nie powinno też znajdować się naprzeciwko drzwi wejściowych do łazienki. Ważne jest też aby pomiędzy toaletą i prysznicem lub wanną było trochę wolnego miejsca, pozwoli to na swobodny przepływ dobrej energii.

Kolory w łazience urządzonej zgodnie z zasadami feng shui to kolory ziemi, odcienie brązu i żółtego.

Aranżacje wnętrz zgodnie z feng shui nie są łatwe, wymagają też sporo wiedzy.