Designerskie krzesła do kuchni i jadalnie – top 5 modeli

W historii designu można znaleźć wiele modeli krzeseł, które zasługują na uwagę. Oto 5 najciekawszych modeli krzeseł, które powstały w XX wieku.

  1. Krzesło Panton – 1959-1960

Krzesło Panton zaprojektowane przez Vernona Pantona jest inspirowane kształtem litery S. Mebel jest wykonane z jednego kawałka plastiku. Obecnie jest to popularne krzesło ogrodowe, choć zdarza się, że zastępuje nowoczesne krzesła do salonu lub kuchni.

  1. Krzeło Tulip – 1956

Krzesło Tulip to symbol designu z XX wieku. Jego charakterystyczny kształt nawiązuje do tulipana lub kieliszka wina. Autor projektu, Eero Saarinen, pochodził z Finlandii, lecz działał w Stanach Zjednoczonych. Zauważył, że w salonach i jadalniach w większości amerykańskich domów panował spory chaos – krzesła do jadalni miały różne nóżki, dlatego Saarinen postanowił je ujednolicić. W krześle Tulip jest tylko jedna, prosta noga, która przypomina łodygę lub nóżkę kieliszka.

  1. Krzesło 3107 – 1955

Arne Jacobsen stworzył krzesło 3107, nie spodziewając się, jaką popularność mu przyniesie. Duńczyk zyskał sławę, gdy prawie 10 lat później, jego projekt został wykorzystany przez modelkę Christine Keeler i fotografa Lewisa Morley’a. Nagie ciało modelki zasłaniało jedynie charakterystyczne oparcie krzesła, wykonanego ze sklejki. Fotografia jest jednym z najbardziej znanych zdjęć wykonanych w XX wieku. Mebel stał się kultowy, dlatego często stanowi inspirację dla producentów oferujących ekskluzywne włoskie krzesła – jednym z nich jest https://dominova.com.pl/metalmobil.

  1. Krzesło Ant – 1952

Krzesło mrówka również jest projektem Arne Jacobsena. Duńczyk zaprezentował krzesło Ant firmie Fritz Hansen, lecz ta je odrzuciła. Fritz Hansen uznało, że mebel jest niepraktyczny ze względu na użycie jedynie trzech nóg. Jacobsen był jednak przekonany o słuszności własnego projektu i umówił się z producentem, że wykupi wszystkie egzemplarze, jeżeli krzesło Ant nie przyjmie się. Okazało się, że mrówka stała się popularna i do dziś jest najchętniej kupowanym wzorem krzesła od lat 50. – są to najczęściej wybierane krzesła do kuchni. Nabywcy docenili przede wszystkim płynne kontury oraz niską wagę mebla.

  1. Krzesło DSW – 1950

Krzesło DSW jest projektem stworzonym przez małżeństwo, Charlesa i Ray Easmów. DSW jest wykonane z plastiku i opiera się na drewnianych nogach. Projekt powstał na konkurs Low Cost Furniture, na którym promowano meble designerskie dostępne cenowo dla większości Amerykanów. Krzesła powstawały fabrycznie, dzięki czemu kosztowały niewiele, a dzięki łączeniu ich z różnymi typami nóżek, umożliwiały tworzenie odmiennych aranżacji wnętrz.