Utrzymanie czystości w łazience – jak czyścić płytki, kamień itp.?

Młode żony bardzo często przeprowadzają się wraz z nową rodziną na własne mieszkanie. Wtedy zaczynają się interesować domowymi sprawami typowo kobiecymi, jak sprzątanie czy gotowanie. Radzą się swoich matek, szukają opinii u przyjaciółek, ponieważ pragną jak najlepiej sprawdzić się nowej roli.

Dzisiejszy artykuł dedykujemy wszystkim kobietom, które chcą poznać sprawdzone i proste sposoby na utrzymanie perfekcyjnej czystości w łazience.

Lista sprawdzonych tricków na utrzymanie idealnego porządku w łazience

1. Walka z kamieniem nie musi być prawdziwą bitwą

Do usuwania kamienia, który pojawia się szczególnie w okolicy kranu i w odpływie w umywalce warto używać specjalnych środków do czyszczenia łazienki. Najczęściej mają one postać łatwego w użyciu aerozolu. Należy spryskać preparatem miejsce, gdzie osadził się kamień i poczekać kilka minut, a następnie przetrzeć je gąbeczką i spłukać resztki preparatu. Czynność należy powtarzać raz w tygodniu, aby nie doprowadzić do powstania starego, ciężkiego do usunięcia kamienia.

2. Prosta metoda na wyczyszczenie płytek

Bez względu na to, czy w swojej łazience masz zwykłe płytki, na wysoki połysk czy gres, to bardzo dobrą metodą na ich wyczyszczenie i przywrócenie im pierwotnej świeżości jest przemycie ich ciepłym roztworem sody oczyszczonej. Do tego wystarczy użyć miękkiej szmatki. Na miskę wody należy zużyć jedno do dwóch opakowań sody. Woda powinna być lekko ciepła, aby proszek dobrze się rozpuścił.

3. Idealnie błyszczący kran i słuchawka prysznicowa

Co zrobić, aby srebrny kran i słuchawka prysznicowa wyglądały dokładnie tak jak w momencie zakupu? Przede wszystkim należy je dokładnie umyć i usunąć ewentualny kamień. Następnie na bawełnianą ściereczkę należy zaaplikować kilka kropel oliwki dla dzieci i przetrzeć nią podane wyżej elementy. Dzięki temu kran i słuchawka będą pięknie błyszczeć, co dodatkowo pozwoli na dłużej zachować je w czystości, ponieważ spadająca na nie woda, nie będzie się zatrzymywać na ich powierzchni, tworząc nieestetyczne zacieki.

4. Perfekcyjnie czysta szyba prysznicowa

W ostatnich latach projektanci wnętrz bardzo chętnie proponują swoim klientom prysznice bez brodzików, które są nowoczesne i minimalistyczne. Ich zaletą jest także to, że utrzymanie ich w czystości to wyłącznie zadbanie o szybę prysznicową – nie musimy przejmować się brodzikiem.

Decydując się na taki prysznic, warto zakupić ściągaczkę do wody, którą użyjemy po każdej kąpieli, ścierając krople wody pozostające na szybie. Natomiast raz w tygodniu warto spryskać szybkę środkiem do łazienek o właściwościach odkamieniających, odczekując chwilę, a następnie go spłukując. Na samym końcu wystarczy użyć zwykłego płynu do szyb.

5. Pachnące i czyste ubrania

Bardzo często po pewnym czasie używania pralki okazuje się, że nie pierze ona tak dobrze jak na samym początku. Powodem tego stanu rzeczy może być bród, który zalega w jej zakamarkach, dlatego co jakiś czas trzeba stosować specjalne środki do czyszczenia pralki, nie zapominając o ręcznym umyciu uszczelek przy bębnie pralki oraz szufladek na płyn i proszek.

Zachowanie idealnego porządku w łazience może być pracochłonne, dlatego, jeśli nie mamy na to czasu, to zawsze możemy zamówić płatne sprzątanie. W Warszawie jest wiele firm oferujących takie usługi, ale o wiele lepszym rozwiązaniem jest znalezienie kogoś prywatnie, np. przez portal www.pomocedomowe.pl.