biblioteczka w domu

Domowa biblioteka – co wziąć pod uwagę przy jej urządzaniu?

Domowa biblioteka jest marzeniem wielu amatorów zatopienia się w wygodnym fotelu z ulubioną lekturą w ręku. W tle widok na książki, piękna lampa – czyż to wszystko nie brzmi naprawdę kusząco? Przy odrobinie wkładu i pomysłu nawet w małym wnętrzu można taką wizję zrealizować. Co więc wziąć pod uwagę, aby stała się ona rzeczywistością? Podpowiadamy.

Domowa biblioteka – wybierz lokalizację

Bardzo ważnym punktem na drodze do urządzenia domowej biblioteki jest wybór jej lokalizacji. Najlepiej, jeśli powstanie ona blisko naturalnego światła. Takie działanie sprzyja wspomaganiu wzroku, ale oczywiście nie każdy jest w stanie sobie na to pozwolić. Bez względu na to, czy będzie to w zasięgu realizacji, zawsze należy wziąć również pod uwagę dostęp do sztucznego oświetlenia. Czytanie bardzo dobrze odbywa się przy barwie zimnej, co warto mieć na uwadze kupując żarówki.

Półki w domowej biblioteczce

Biblioteka nie musi być marzeniem. Z powodzeniem można ją wprowadzić nawet do małych metraży. Wystarczy tylko podejść odpowiednio do tematu planowania przestrzeni. W małych metrażach można na przykład zamontować półki od sufitu do połowy ściany. Pod nimi postawić sofę. Takim sposobem stworzymy nie tylko piękną dekorację ściany, ale także właśnie wymarzoną biblioteczkę. Jeśli metraż jest większy, z powodzeniem półki możemy pociągnąć aż do podłogi. Świetnie będą się także prezentować duże regały z witrynkami, takie dodadzą niewątpliwie klasy biblioteczne. Bez względu jednak na to, na które rozwiązanie postawimy, na pewno będzie cieszyć oko. Warto także postawić na ulubione książki, a te, które obrastają kurzem dać komuś innemu, albo po prostu sprzedać. Świetnym sposobem na niemarnowanie książek i jednocześnie szukanie nowych pozycji do przeczytania jest skorzystanie z usług sklepu z używanymi książkami. Takim jest na przykład SkupSzop. Oprócz tego, że ma w swojej ofercie mnóstwo książek, to można także w nim sprzedać tych, których już nie chcemy trzymać na półce.

Meble w domowej bibliotece

Oprócz wspomnianych regałów nie można zapomnieć także o meblach w postaci wygodnego siedziska. W końcu zatopienie się w nim z ulubioną książką w ręku będzie prawdziwą przyjemnością. Z powodzeniem można tak rozpocząć dzień, albo też zakończyć przy filiżance ciepłej herbaty. Nie zapominajmy także o odpowiednim oświetleniu. Szyku oraz przytulności dodadzą również różnej maści tekstylia w postaci pledów, poduszek czy też dodatków jakimi mogą stać się świeczniki.