domowa galeria

Domowa galeria – jak powinna wyglądać?

Jak zapanować nad przestrzenią, kiedy jesteśmy miłośnikami obrazów w salonie, sypialni, przedpokoju – wszędzie tam, gdzie tylko możemy? Jakimi zasadami warto się kierować, aby była ona spójna i nie powodowała efektu rozgardiaszu oraz przytłoczenia? Podpowiadamy.

Wybór odpowiednich obrazów jest podyktowany zarówno ich wielkością, jak i tym, co przedstawiają. Warto wiedzieć, kiedy ozdobić ścianą malarstwem współczesnym, a kiedy mozaiką, rysunkiem czy grafiką, aby nie tylko ją zdobiła, ale i wprowadziła do aranżacji nieco charakteru. O ile w wielu przypadkach jest to kwestia indywidualna, o tyle jest kilka zasad, które powinny nam przyświecać w wyborze. Skupmy się jednak na tym, jak stworzyć domową galerię.

Obrazy w salonie, sypialni, a może jeszcze w innym pomieszczeniu?

Jeśli wieszamy jeden obraz, wówczas pamiętajmy o tym, aby zawsze znajdował się on na wysokości naszego wzroku. Przyjmuje się, że jest to przedział od 150 do 160 cm nad podłogą.

Jeśli wieszamy obraz nad meblem, to umieśćmy go dokładnie po środku. Pamiętajmy o tym, że rama nie powinna być szersza od niego. Bardzo dobrze prezentuje się taka, która ma nie więcej niż 3/4 szerokości szafki, komody czy też stołu – słowem mebla, nad którym będzie się znajdowała.

Wieszając kilka obrazów obok siebie, na tej samej wysokości równając ramy od dołu, nie wieszajmy ich metodą od najmniejszej do największej. Świetnie wyglądają wysokościowy misz-masz. Równając od góry, warto wyrównać górną krawędź obrazów do jednej linii. Jeśli będą zdobić naszą ścianę w holu czy salonie, czyli będą znajdować się w okolicach drzwi czy okien, trzeba wyrównać kompozycję do poziomu górnej krawędzi framugi.

Domową galerię, która liczy wiele obrazów można układać w naprawdę bardzo ciekawe kompozycje. Pamiętajmy jednak o tym, że im więcej obrazów, tym bardziej rygorystyczne prawa rządzą ich wieszaniem. Bardzo istotne jest zachowanie osi symetrii. Ramki umieszczone po obu stronach nie muszą być takie same, jednak powinny przynajmniej mieć podobną wielkość i wisieć na tym samym poziomie.

Podsumowując: aby stworzyć domową galerię, wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. Przede wszystkim bardzo ważne jest to, aby wyznaczyć sobie zarówno górną, jak i dolną granicę. Nie ma problemu z tym, aby były one zawieszone na różnych wysokościach, ale koniec końców należy trzymać się wyznaczonych przez nas linii – dolne krawędzie nie mogą ich przekraczać.