Drzwi wewnętrzne – jakie modele warto wybrać?

Wykończenie wnętrz kojarzy się głównie z malowaniem, kafelkowaniem i drobnymi pracami, których celem jest nadanie przestrzeni pożądanego charakteru. Nie można jednak zapominać o drzwiach, które stanowią kluczowy czynnik decydujący o funkcjonalności i estetyce. Każde pomieszczenie wymaga innych drzwi – na jakie najlepiej postawić do pokoi, kuchni i łazienki? Oto przegląd wewnętrznych skrzydeł drzwiowych!

Drzwi wewnętrzne do pokoju – wyraź swój styl

Można uznać, że w przypadku drzwi pokojowych masz pełną dowolność. Modeli dostępnych na rynku jest tak wiele, że bez trudu dopasujesz drzwi wewnętrzne do indywidualnych preferencji oraz stylu, jaki dominuje w Twoich pomieszczeniach.

Pamiętaj jednak o kilku wskazówkach, które pomogą Ci stworzyć przestrzeń doskonałą:

  • wybieraj jasne drzwi do małych wnętrz,
  • jeśli zmagasz się z ograniczoną przestrzenią – postaw na drzwi przesuwne, które świetnie sprawdzają się w małych wnętrzach,
  • jeśli Twój pokój jest ciemny – wybierz drzwi z przeszkleniami, które optycznie rozjaśnią pomieszczenie,
  • wybieraj konsekwentnie – modele skrzydeł drzwiowych z tej samej kolekcji pozwolą Ci stworzyć aranżację dopracowaną do perfekcji,
  • dysponując dużą przestrzenią, możesz pokusić się o wybór dwuskrzydłowych drzwi pokojowych.

Drzwi łazienkowe – specjalne parametry, o których musisz pamiętać

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panują specyficzne warunki – wysoka wilgotność i temperatura mogą uszkadzać niskiej jakości drzwi wewnętrzne. Dlatego do tego wnętrza należy wybierać wyłącznie sprawdzone produkty, dedykowane wymagającym przestrzeniom. Drzwi do łazienki nie tylko muszą być odporne na warunki zewnętrzne, ale także powinny posiadać otwory wentylacyjne, umożliwiające wydajną wymianę powietrza. Ponadto wiele modeli do łazienek wyposażonych jest w przeszklenia, co pozwala na rozjaśnienie wnętrza.

Czym drzwi kuchenne różnią się od pokojowych?

Wewnętrzne skrzydła drzwiowe można wykorzystywać dowolnie i nie ma konkretnych wymagań odnośnie drzwi kuchennych. Dlatego – jeśli spodobał Ci się konkretny model drzwi – możesz śmiało zamontować je w kuchni. Warto pamiętać, że wnętrze to jest stosunkowo często odwiedzane, a drzwi do niego w większości mieszkań stale stoją otworem. Istnieją jednak sytuacje, w których kuchnia musi zostać zamknięta – na przykład, gdy planujesz głośne prace kulinarne późnym wieczorem i nie chcesz przeszkadzać śpiącym domownikom. Wtedy liczy się szczelność drzwi wewnętrznych i wysoki poziom izolacyjności akustycznej.

Drzwi do biura – wizytówka profesjonalizmu

Modele drzwi wewnętrznych wykorzystywane są nie tylko w przestrzeniach mieszkalnych. Pamiętaj, że również gabinety czy biura potrzebują solidnych skrzydeł drzwiowych. W tym wypadku drzwi pełnią funkcję dodatkową, zapraszając klientów lub kontrahentów. Zazwyczaj znajduje się na nich wizytówka z danymi właściciela biura, a ogólny design takich drzwi powinien wywoływać wrażenie elegancji i emanować wysublimowanym stylem. Wzbudzi to zaufanie odwiedzających biuro gości.