Długotrwały i wieloetapowy proces – tak w skrócie można określić budowę domu. Wiąże się ona nie tylko z wysokimi kosztami, ale także formalnościami, które należy załatwić w urzędach. Na co więc należy zwrócić uwagę, o czym pamiętać, kiedy chcemy rozpocząć budowę naszego wymarzonego lokum? Podpowiadamy.
Rozpoczynamy budowę domu
Na początku drogi do zamieszkania we własnym domu należy skupić się stworzeniu sobie planu pt. budowa domu krok po kroku. Na jego początku powinien znaleźć się podpunkt związany z dokładnym sprawdzeniem statusu działki, na którym ma się on znaleźć. Tutaj należy wziąć pod uwagę, to na jaki budynek się decydujemy. Zakup gruntu musi więc być decyzją dokładnie przemyślaną i warto, aby była poprzedzona analizą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli interesujący nas grunt nie ma go uchwalonego, wówczas kierujemy uwagę na decyzję o warunkach zabudowy. Wspomniany MZP zawiera ważne informacje, w tym m.in. o użytkowym przeznaczeniu działki, którą chcemy kupić, a także związany z tym, jaki budynek możemy na niej postawić.
Analiza ksiąg wieczystych gruntu
Kolejny krok i zresztą bardzo ważny, to wnikliwe przejrzenie ksiąg wieczystych nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowani. Zróbmy to koniecznie zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy kupna gruntu. W dokumencie tym znajdziemy ważne informacje, w tym np. dotyczące stanu prawnego działki, jak również związane z ewentualnymi obciążeniami skarbowymi lub hipotecznymi.
Kupujemy projekt domu
Kolejnym krokiem na mapie planu pt. budowa domu formalności jest wybranie i zakup projektu domu. Taką decyzję podejmujemy już po tym, jak zapoznajemy się z planem zagospodarowania przestrzennego, bądź też decyzją o warunkach zabudowy. Pamiętajmy także o zapisach w księdze wieczystej.
Kolejny etap, to podpisanie umowy kupna działki. Kiedy już te wszystkie formalności zostaną dopełnione, wtedy właśnie przychodzi czas na rozpoczęcie poszukiwań projektu budowlanego naszego przyszłego domu.
A co z pozwoleniem na budowę? Jako inwestor indywidualny w większości przypadków, kiedy planujemy budowę domu jednorodzinnego nie musimy starać się o nią, a jedynie zgłosić zamiar budowy. Są jednak wyjątki. Jednym z nich jest ten, kiedy obszar oddziaływania naszego przyszłego domu będzie wykraczał poza granice zakupionej przez nas działki.
Dalej już czeka nas m.in. zatrudnienie kierownika budowy, prowadzenie dziennika budowy, montaż tablicy informacyjnej, zgłoszenie rozpoczęcia robót budowlanych.