W dzisiejszych czasach instalacja wodna w domu jest najczęściej wykonywana z nowoczesnych rur miedzianych, z tworzyw sztucznych oraz wielowarstwowych. Ich zastosowanie wiąże się z licznymi zaletami, wśród których warto wymienić m. in. trwałość całej instalacji, łatwiejszy i szybszy montaż poszczególnych jej elementów oraz brak konieczności stosowania złączek. Warto zainwestować w dobrej jakości rury, które pomogą uniknąć kosztownych napraw awarii instalacji.
Instalacja wodna w domu z rur miedzianych
Rury miedziane na tle innych rozwiązań wyróżniają się wysoką odpornością na korozję. Są ponadto wytrzymałe na wysokie temperatury, co pozwala na ich komfortowe i bezpieczne wykorzystywanie z ciepłą wodą. Ich zaletą jest także gładkość, która zapobiega osadzaniu się trudnych do usunięcia osadów oraz kamienia pochodzącego z twardej wody. Miedź jest ponadto materiałem docenianym za jego właściwości bakteriostatyczne, co pozytywnie wpływa na kwestie higieniczne zapobiegając rozwojowi bakterii i drobnoustrojów w instalacji.
Zasadniczą wadą instalacji wodnej w domu w całości wykonanej z rur miedzianych jest wysoki koszt realizacji całej inwestycji. Rury miedziane są bowiem stosunkowo drogie w zakupie, co sprawia, że najczęściej montuje się je w przypadku mało rozbudowanych i skomplikowanych instalacji. Rury miedziane łączy się ze sobą poprzez lutowanie lub przy użyciu specjalnych kształtek pozwalających na zespolenie ze sobą poszczególnych elementów instalacji.
Instalacja wodna w domu z rur wielowarstwowych
Alternatywą dla droższych w zakupie rur miedzianych są ich odpowiedniki wielowarstwowe. Zazwyczaj zbudowane są z trzech warstw, z których środkowa wykonana jest aluminium z obu stron osłoniętego polietylenem sieciowanym. Takie rury charakteryzują się wysoką wytrzymałością oraz giętkością, co pozwala na ich łatwe i trwałe wyginanie do pożądanego kształtu. Dobrze zachowują także swój pierwotny kształt, przez co możliwe jest wykonywanie na ich bazie także dłuższych odcinków instalacji wodnej, bez konieczności stosowania dodatkowych kształtek.
Decydując się na wykonanie instalacji z wykorzystaniem rur wielowarstwowych, warto jednak rozważnie podejść do kwestii ich wyboru i kupować akcesoria znanych i cenionych producentów, które będą miały odpowiednio wysoką jakość gwarantującą ich bezproblemowy montaż oraz użytkowanie. Rury wielowarstwowe słabej jakości mają bowiem to do siebie, że przy większym ciśnieniu wody mogą pękać.
Instalacja wodna w domu z tworzyw sztucznych
Rury z tworzyw sztucznych są lekkie, odporne na korozję oraz osadzanie się w ich wnętrzu osadów, z czego wynika ich rosnąca w ostatnich latach popularność. Wykonana na ich bazie instalacja wodna w domu będzie więc trwała oraz bezproblemowa w użytkowaniu. Do produkcji rur wykorzystywane są takie materiały, jak m. in. PCV, polipropylen, polietylen i polibutylen.
Rury PCV są najtańsze i dzielą się na PCV-U przeznaczonego do zimnej wody oraz PVC-C do wody ciepłej. Polipropylen jest sztywniejszym materiałem, który wymaga stosowania dodatkowych kolanek, natomiast polietylen i polibutylen mogą być dowolnie wyginane, co ogranicza konieczność zakupu dodatkowych złączek.