Jak wybrać klamkę?

Nieodłącznym elementem drzwi, czy to zewnętrznych czy też wewnętrznych, jest klamka. Bez niej zamknięcie i otwarcie drzwi nie byłoby możliwe. Jednak element otwierający drzwi to również ozdoba. Jest to część, którą zwykle zauważa się natychmiast po spojrzeniu na konstrukcję znajdującą się w futrynie. Warto zatem roztropnie dokonać wyboru. Podpowiadamy, jakie klamki warto wybierać, czym kierować się przy wyborze oraz co oferują producenci.

Z czego wykonana jest klamka?

Najczęściej klamka jest elementem metalowym. Do jej produkcji można wykorzystać stal, aluminium czy też mosiądz. Wykorzystanie metalu gwarantuje wytrzymałość klamki. Ponadto, materiał ten można pokryć farbą lub lakierem. Trzeba jednak zauważyć, że nie wszystkie klamki są metalowe. Na rynku dostępne są również części wykonane z tworzyw sztucznych. Wiele z nich nie ustępuje jakością klamkom metalowym. Co więcej, wybór kolorystyczny jest w tym przypadku jeszcze większy.

Wybór klamki

Producenci klamek stale poszerzają swoje oferty, aby spełnić oczekiwania wszystkich klientów. Dlatego też na rynku nie brakuje modeli, które łączą kilka materiałów. Klamki takie mogą łączyć elementy metalowe z plastikowymi, a nawet z drewnianymi.

Klamki jako elementy ozdobne

Jak już wspomnieliśmy, klamki są elementami, które rzucają się w oczy. Dlatego też warto zadbać o ich odpowiednią estetykę. Dzisiaj na rynku dostępnych jest wiele modeli, dlatego każdy powinien znaleźć coś, co odpowiada jego gustom. Warto w tym przypadku wziąć pod uwagę styl wykonania samych drzwi. Posiadając nowoczesne drzwi metalowe o prostej konstrukcji, warto wybrać klamkę jednokolorową, która również nie zaskakuje kształtem. Jednak w przypadku bardziej wymyślnych drzwi, wykonanych z drewna lub też posiadających bogate wzornictwo, można sobie pozwolić na większą fantazję podczas wyboru klamki.
Niewątpliwie jedną z kluczowych kwestii jest znalezienie właściwego koloru klamki. W tej kwestii wybór jest bardzo duży. Dominują modele czarne i brązowe, gdyż są one względnie uniwersalne. Rzecz w tym, iż dobrze komponują się z większością drzwi. Jednak dzisiaj nie jest trudno znaleźć również modele w kolorze żółtym, zielonym czy niebieskim. Klamki wykonane w takich barwach są wybierane dosyć rzadko, co nie znaczy, że nie warto ich montować. Warto się jednak wczesniej upewnić, że będa one pasowały do stylistyki drzwi, jak również wnętrza pomieszczenia.

Drzwi zewnętrzne i drzwi wewnętrzne –– jaką klamkę wybrać?

Tak jak drzwi zewnętrzne pod wieloma względami różnią się od drzwi wewnętrznych, tak również odmienne są klamki, które się w nich montuje. W przypadku drzwi wejściowych niezwykle ważna jest solidność klamki, która powinna być jednym z zabezpieczeń uniemożliwiających wtargnięcie włamywaczom. Niezbędna jest wydłużona lub podwójna rozeta. Dzięki niej możliwy jest montaż zamka do drzwi. Przeważnie klamki do drzwi zewnętrznych są masywniejsze. Poza klasycznymi modelami, w tym przypadku stosuje się także klamki okrągłe. Do montażu wewnątrz wykorzystuje się zwykle mniej masywne modele, a rozeta najczęściej jest jednoczęściowa. Niemniej zdarzają się wyjątki od tej reguły.

Materiały przygotowany przy współpracy z Klamki-Drzwiowe.pl – Po prostu Twoja klamka.