organizacja sypialni

Kanapy rozkładane do małych mieszkań

Właściciele małych mieszkań zwykle mają nie lada problem z organizacją sypialni w niewielkim pokoju lub salonie. Niestety przy małym metrażu nie zawsze sprawdzi się klasyczne łóżko dwuosobowe lub standardowa sofa narożna z funkcją spania. Chcąc dobrze zorganizować małą przestrzeń, należy często rezygnować z dużych mebli, które mogą zająć zbyt dużo cennego miejsca. W takiej sytuacji najczęściej pada na kompaktowe modele, które pomimo swoich mniejszych rozmiarów w dalszym ciągu spełniają swoją funkcję.

Kanapa i łóżko w jednym

Najczęstszym kompaktowym rozwiązaniem sprawdzającym się w małych pomieszczeniach są kanapy dwuosobowe. Bardzo często w kawalerkach lub mieszkaniach do 40 metrów kwadratowych salon pełni jednocześnie funkcję salonu, sypialni i jadalni. W związku z tym nie ma możliwości postawienia tam zarówno łóżka sypialnianego, jak i kanapy wypoczynkowej. W takiej sytuacji najlepiej sprawdza się kanapa rozkładana 2 osobowa, która bez problemu może pełnić dwie funkcje – mebla wypoczynkowego w ciągu dnia i wygodnego łóżka w nocy. Poza tym zajmuje stosunkowo mało miejsca, więc bez przeszkód zmieszczą się jeszcze inne potrzebne meble.

Na co zwrócić uwagę podczas kupna kanapy dwuosobowej?

Przy zakupie kanapy należy kierować się przede wszystkim jej wymiarami oraz wielkością pomieszczenia. Jest to bardzo ważne, ponieważ dostęp do mebla powinien być bezproblemowy zarówno wtedy, gdy jest złożona, jak i rozłożona. Ciągłe przesuwanie innych mebli, by móc rozłożyć kanapę z czasem stanie się bardzo irytujące. Oczywiście mówiąc o wielkości kanapy, należy skupić się nie tylko na ilości miejsca do siedzenia, ale przede wszystkim powierzchni do spania. Jeśli ma ona zastąpić standardowe łóżko sypialniane, to po rozłożeniu powinna mieć 120 centymetrów szerokości i długości około 200 centymetrów. Oczywiście w pomieszczeniach o ograniczonej powierzchni, należy wybrać model bez podłokietników, dzięki czemu od razu zaoszczędzimy około 40 centymetrów.

Poza wielkością mebla warto zwrócić uwagę na materiał obicia. Najpraktyczniejszym wyborem są oczywiście tkaniny plamoodporne, które dostępne są w wielu kolorach. Taki materiał jest bardzo trwały, nie ulega zniszczeniom i łatwo utrzymać go w czystości. Niestety zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku kanap obitych skórą ekologiczną. Choć wygląda elegancko i nowocześnie to niestety, bardzo szybko matowieje i pęka. Takie zniszczenia wyglądają bardzo nieestetycznie i niestety w żaden sposób nie da się ich naprawić lub zasłonić.