przesyłki kurierskie

Czym wysłać paczki do Anglii, by te dotarły do odbiorcy jak najszybciej?

Osoby czasowo przebywające na Wyspach Brytyjskich, które pozostawiły w kraju bliskich i utrzymują z nimi stały kontakt, często korzystają z usług kurierskich. Dzięki nim mogą otrzymać pomoc, potrzebne rzeczy osobiste lub okazjonalny prezent. W wielu sytuacjach dotarcie na czas takiej przesyłki ma duże znaczenie. Czym ją wysłać, aby kurier do Anglii dotarł najwcześniej, jak to możliwe?

Wysyłka paczki z Polski do Anglii po Brexicie

Mówiąc o czasie wysyłki i dostarczenia do adresata paczki do Anglii, należy zacząć od nowych realiów realizacji takich usług po Brexicie. Na czas ich wykonania wpływa kilka czynników, wśród których najistotniejszym jest odprawa celna. Jej specyfiką jest to, że żadna, nawet najlepiej zorganizowana firma kurierska nie jest w stanie przewidzieć ewentualnych opóźnień. Stąd też przewoźnicy często zastrzegają sobie taką możliwość, którą każdy nadawca powinien wziąć pod uwagę.

Również ze względu na odprawę celną wysyłka paczki z Polski do Anglii jest obecnie realizowana o jeden lub dwa dni dłużej niż kilka lat temu. Standardowo jest to 4-5 dni roboczych, z wyłączeniem dni weekendowych, świątecznych i innych wolnych od pracy. Jest to również istotny czynnik podczas planowania wysyłki, gdyż paczka do Anglii nadana w poniedziałek dojdzie szybciej od tej nadanej w środę. Pod uwagę należy wziąć zarówno święta polskie, jak i brytyjskie.

Jak wysłać paczkę kurierem do Anglii?

Osoby, którym zależy na szybkim dostarczeniu przesyłki, zastanawiają się, czym wysłać paczkę do Anglii, aby dotarła jak najszybciej do adresata. Z pomocą przychodzi tu serwis Euro Paka, który pozwala porównać oferty i zdecydować, który kurier do Anglii dowiezie zawartość najszybciej. Zamawiając usługę online, dodatkowo można zyskać na czasie. Wszystkie formalności są bowiem dopełniane bez wychodzenia z domu, włącznie z wniesieniem opłaty i odbiorem paczki przez kuriera.

Nadanie paczki do Anglii jest równie proste, jak przed Brexitem. Trzeba jednak wypełnić nieco więcej dokumentów, w tym deklarację celną. Zawiera ona szczegółową informację o liczbie sztuk oraz wartości każdego z umieszczonych w niej przedmiotów. Wycena jest dokonywana przez nadawcę, z uwzględnieniem stopnia zużycia przedmiotów. Warto jednak podejść do niej realistycznie, gdyż zbytnie zaniżenie kwoty może obudzić podejrzenia celników, którzy skierują przesyłkę do rewizji.

Jaki jest koszt paczki do Anglii?

Wiedząc, jak wysłać paczkę kurierem do Anglii, warto też dowiedzieć się, ile wyniesie opłata. Informacje o cenie usługi można znaleźć już podczas jej zamawiania. Wystarczy wpisać w formularzu parametry przesyłki i poprosić o jej wycenę. Niestety na tym koszty się nie kończą. Dodatkowe środki trzeba bowiem zainwestować w związku z opłatami celnymi i podatkiem VAT. Standardowo są to:

  • koszt obsługi celnej, w wielu firmach kurierskich stały (przykładem jest firma DPD, która pobiera opłatę w wysokości 6.05 EUR),
  • podatek VAT w wysokości 21% wartości paczki, naliczany wtedy, gdy ta wartość przekroczy 19 GBP w DPD i 39 GBP / 200 zł lub 45 EUR w innych firmach,
  • opłatę celną, jeśli w paczce znajdują się towary objęte cłem.

Istotną informacją, którą powinien wziąć pod uwagę każdy nadawca paczki do Anglii, jest to, że o opłacie celnej decyduje sam celnik na podstawie przepisów oraz jego subiektywnej oceny. Ponadto koszty cła ponosi adresat, dlatego trzeba to uwzględnić, wysyłając mu prezent czy pomoc materialną. Nie jest przecież dobrym rozwiązaniem narażanie takiej osoby na nieprzewidziane koszty. Kompletowanie zawartości paczki do Anglii oraz wypełnianie deklaracji celnej również mogą przyczynić się do przedłużenia czasu dostawy przesyłki, jeśli np. zostanie ona zatrzymana do rewizji czy wyjaśnienia w dokumentach.