klimatyzacja split

Klimatyzacja Split czy Multisplit? Jakie rozwiązanie wybrać?

Obecność klimatyzacji w domach czy mieszkaniach jeszcze do niedawna była oznaką luksusu, jednak dzięki coraz bardziej przystępnym cenom nowoczesnych urządzeń klimatyzacyjnych tendencje ulegają zmianie. Coraz więcej prywatnych inwestorów decyduje się na montaż klimatyzatora w swoich gospodarstwach domowych z uwagi na szereg korzyści, które wiążą się z użytkowaniem klimatyzacji na co dzień. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje systemów klimatyzacyjnych– Split i Multisplit. Czym wyróżniają się oba rozwiązania i kiedy warto się na nie zdecydować?

Klimatyzacja Split – komu dedykowana?

Jeden z najpopularniejszych rodzajów klimatyzacji stosowanych w polskich domach i mieszkaniach, ale nie tylko. Klimatyzacja Split cieszy się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów wyposażających stosunkowo niewielkie powierzchnie biurowe czy handlowe. Na system klimatyzacji typu Split składają się dwie jednostki – wewnętrzna i zewnętrzna, czyli odpowiednio parownik i skraplacz. Elementy układu klimatyzacyjnego połączone są ze sobą specjalnymi wężami, w których krąży czynnik chłodniczy, a także przewodami elektrycznymi zasilającymi system przetwarzania powietrza. Klimatyzatory Split najczęściej występują w formie urządzeń stacjonarnych, przeznaczonych do montażu ściennego. Z uwagi na obecność tylko jednej jednostki wewnętrznej, urządzenia klimatyzacyjne typu Split mogą chłodzić tylko jedno wybrane pomieszczenie w domu, biurze czy na terenie obiektu handlowego.

Zobacz także: http://domowia.pl/jak-czesto-czyscic-i-serwisowac-klimatyzacje-w-domu/

Dla kogo klimatyzacja Multisplit?

Na rynku dostępne są również nieco bardziej rozbudowane układy klimatyzacji, które kryją się pod nazwą Multisplit. W skład systemu klimatyzacji Multisplit bowiem wchodzi nie jedna, ale kilka jednostek wewnętrznych znajdujących się w układzie równoległym, dzięki czemu znajduje swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba schłodzenia kilku pomieszczeń jednocześnie. Na jedną jednostkę zewnętrzną może przypadać najczęściej do 5 parowników (choć zdarzają się systemy Multisplit obsługujące do 9 jednostek wewnętrznych), a każdym z nich można sterować niezależnie od pozostałych elementów w układzie. W odróżnieniu od klimatyzacji typu split, klimatyzatory Multisplit dostępne m.in. na stronie https://coldklim.pl/ zawierają elektroniczny zawór rozprężny (EEV), który okazuje się elementem niezbędnym do równomiernej dystrybucji czynnika chłodzącego w układzie klimatyzacji w zależności od obciążeń poszczególnych jednostek wewnętrznych.