Opinie odnośnie jakości ogrzewania gazowego są podzielone. Jedni sądzą, że jest to rozwiązanie najlepsze z możliwych. Inni natomiast cenią wyżej alternatywne urządzenia. W tym artykule postaramy się sporządzić całościowy bilans wad i zalet ogrzewania gazowego.
Ogrzewać dom gazem można dwojako: podłączając nieruchomość do sieci gazowej bądź eksploatując gaz płynny przechowywany w działkowym kontenerze. To ostatnie rozwiązanie wymaga doprowadzenia gazu do domu za pośrednictwem przyłącza (od zbiornika z gazem bądź od zewnętrznej sieci gazowej) oraz zamontowanie wewnętrznej aparatury gazowej doprowadzającej gaz do źródła ciepła (kotła gazowego) odpowiedzialnego za rozprowadzenie ciepła po całym domu poprzez instalację centralnego ogrzewania.
Zarządzenie ogrzewaniem gazowym jest bardzo komfortowe, bo nie wymaga żadnego nakładu pracy z strony jego użytkowników. Działa on automatycznie jeżeli zaprogramuje się np. automatykę c.o.. Ponadto kotły gazowe są wielofunkcyjne. Mogą oprócz ogrzewania służyć również do przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz wody do mycia.
Duża wydajność kotłów gazowych
Kotły gazowe kondensacyjne są najsprawniejszymi urządzeniami grzewczymi. Największą popularnością wśród nich cieszą się urządzenia kondensacyjne umożliwiające dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii maksymalną eksploatację wartości opałowej paliwa co powoduje, że ich wydajność przekracza niekiedy próg 100 %. W rezultacie, właściciele kotłów kondensacyjnych płacą mnie za ogrzewanie.
Funkcjonalność ogrzewania gazowego w codziennym życiu domowym.
Kotły gazowe mają tą przewagę nad kotłami zasilanymi węglem bądź drewnem, że są idealnie zaadaptowane do warunków życia w nowoczesnym gospodarstwie domowym. Nie zajmują dużo miejsca (koniec z brakiem miejsca w piwnicy!) oraz nie roznoszą brudzącego się pyłu stanowiącego zmorę wszystkich właścicieli kotłów tradycyjnych.
Kotły kondensacyjne o mocy nie przekraczającej 30 kW nie wymagają nawet osobnego pomieszczenia. Tego typu kocioł Może zmieścić się w łazience, kuchni bądź przedpokoju. Ponadto, jeżeli kocioł zasilany jest gazem ziemnym znika problem składowania opału.
Ewentualne komplikacje związane z dostępnością
Podłączenie domu do sieci gazowej stanowi warunek konieczny korzystania z gazu. W niektórych okolicznościach może wiązać się to z różnymi technicznymi komplikacjami. Czasem bywa to wręcz nieopłacalne dla przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją gazu. Niekiedy zdarza się, że Operator Systemu Dystrybucyjnego odmawia podłączenia gazu do pojedynczego gospodarstwa domowego kiedy ten znajduje się za daleko od sieci gazowej. Jest to notoryczny problem, zwłaszcza w przypadku zabudowań rozproszonych.
Formalne problemy z uzyskaniem dostępu do sieci gazowej
Procedura przyłączenia do sieci gazowej w przypadku gaz ziemnego składa się z trzech uciążliwych i czasochłonnych etapów. Najpierw należy złożyć wniosek w zakładzie gazowym. Czas oczekiwania na odpowiedź trwa zazwyczaj 21 dni. Następnie trzeba w przeciągu roku zawrzeć umowę o przyłączenie do sieci gazowej oraz uzyskać decyzję pozwalającą rozpocząć budowę instalacji. Równolegle należy też złożyć wniosek o przyłączenie do sieci gazowej oraz wykonać projekt, na który musi przystać ZUS. Realizacja całej tej procedury wymaga wiele czasu oraz pieniędzy.
Relatywna nieopłacalność ogrzewania gazowego.
Instalacja ogrzewania gazowego wymaga względnie dużego nakładu finansowego. Są to koszta rzędu kilkunastu tysięcy złotych za wykonanie kotłowni gazowej oraz zaprojektowanie i wykonanie przyłącza. Nie należy zapominać jednak, że nie jest to rozwiązania najkosztowniejsze. Wprawdzie ogrzewanie gazem ziemnym jest droższe, niż ogrzewanie paliwami stałymi lub pompą ciepła, ale tańsze, niż ogrzewanie energią i olejem opałowym. Można również wybrać jako rozwiązanie tymczasowe ogrzewanie gazem płynnym jeżeli w pobliżu naszej działki planowana jest budowa sieci gazowej.