Kuchnia: klasyka vs nowoczesność

Kuchnia: klasyka vs nowoczesność

Obserwując tendencje dotyczące urządzania kuchni na przestrzeni ostatnich kilku lat, można bez problemu zauważyć ogromną odmianę w kwestii stylu, kolorystyki i tematyki przewijającej się w ozdobach i dodatkach. Niezależnie od tego, czy preferujesz tradycyjny design czy przemawiają do Ciebie kuchnie, które mają bardziej nowoczesny wygląd, omówimy w tym artykule podstawowe różnice pomiędzy dwoma stylami kuchni. Dzięki temu być może łatwiej będzie Ci dokonać właściwego wyboru do swojego mieszkania.

Nowoczesność a klasyka

Tradycyjne i nowoczesne kuchnie są bardzo różne od siebie. Klasyka jest stylem, który nigdy nie ustępuje swojego miejsca i można mieć pewność, że zawsze będzie na czasie. Styl ten jest przytulny i ciepły, z wyraźną nutką romantyczności. Kuchnia w takiej odsłonie może nadać ponadczasowego klimatu wiejskiego domku każdemu mieszkaniu. Posiadając klasyczną kuchnię możesz każdego ranka poczuć się jak na wakacjach w agroturystyce i z pozytywnym nastawieniem rozpocząć swój dzień. Z drugiej strony, nowoczesne kuchnie są dużo bardziej eleganckie i modne. Są odpowiednie dla tych osób, które chcą, aby ich kuchnia była prawdziwym dziełem sztuki. Nowoczesne projekty domów bardzo rzadko zakładają urządzenie kuchni w stylu klasycznym, na rzecz wydajnego i aktualnego stylu, który wykorzystuje proste linie i kształty blokowe. Tymczasem styl tradycyjny lubuje się w bardzo dekoracyjnych elementach pełnych krzywych i organicznych kształtów, które tworzą tajemniczą i miłą dla duszy aurę.

Kuchnia klasyka vs nowoczesność

Różnice projektowe

Tradycyjna kuchnia wykorzystuje wiele drewnianych wykończeń oraz lubuje się w jasnych kolorach, które koordynują całość i rozwijają przestrzeń na wszystkie strony. Kremowo-szare odcienie są popularnym wyborem i często spotkać je można w połączeniu z rozbłyskami kamiennymi oraz klasycznymi wzorami, takimi jak kwiaty czy kratka. W kuchni klasycznej kuchenka jest zazwyczaj środkowym elementem układu, a sama kuchnia charakteryzuje się dużą ilością miejsca do przechowywania wszystkich przyborów kuchennych. Tego typu kuchnia jest zawsze w modzie i warto pamiętać, że tradycja nigdy nie przemija.

Nowoczesna kuchnia jest natomiast bardzo prosta w swym projekcie, ale wyróżnia się wysoką funkcjonalnością. Kuchnia nowoczesna powinna być wyposażona w inteligentne urządzenia, a jej meble zapewniają czysty i elegancki, czasami nawet sterylny wygląd. Nowoczesna kuchnia rzadko przyjmuje w swoje progi drewno, które ustępuje miejsca granitowi lub szkle. Kuchnia w stylu modern nie uznaje otwartych półek, które zwykle pojawiają się w tradycyjnym stylu. Wszystkie urządzenia, które są potrzebne podczas gotowania są zwykle skrzętnie poukrywane w szufladach niemal niewidocznych dla oka. Nowoczesna kuchnia wyróżnia się maksymalnym wykorzystaniem przestrzeni oraz inteligentnymi rozwiązaniami, gdzie wszystko ma swoje z góry przypisane miejsce.

Kolorystyka

Oba rodzaje kuchni mogą mieć podobne kolory, od bladych odcieni po ciemniejsze, bardziej uderzające wzory. Nowoczesny schemat kolorów kuchni jest zawsze starannie dobrany tak, aby był jak najbardziej uderzający. Złożone wzory nie wyglądają jednak nigdzie tak dobrze, jak w tradycyjnej kuchni. Nowoczesne kuchnie są tymczasem synonimem minimalizmu i wykonane z gustem mogą być prawdziwymi dziełami sztuki.