Osoby, które planują zakup mieszkania, coraz częściej decydują się na lokum w kamienicy. Kusi nie tylko dobra jakość ich wykonania, ale także unikalny klimat oraz atrakcyjne ceny przechodzące z rynku pierwotnego na wtórny. Trend ten chce wykorzystać spółka 2C Partners zajmująca się rewitalizacją starych kamienic, która w ciągu roku zwiększyła zysk netto o ponad tysiąc procent.
Cały czas obserwujemy pozytywne dla nas zjawisko, kiedy klienci nauczeni doświadczeniami z mieszkań kupowanych u deweloperów chcą przenieść się jednak do starych, grubych murów, bardziej dźwiękoszczelnych – twierdzi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Łukasz Tylec, prezes zarządu 2C Partners, spółki zajmującej się rewitalizacją i restrukturyzacją kamienic. – Klienci coraz częściej preferują mniejsze budynki z historią i klimatem – dodaje.
Mieszkania w kamienicach – największe zainteresowanie
Jak podają dane serwisu Domy.pl, aż 74 proc. osób, które szukają własnego M preferuje budynki zbudowane z cegły. Z kolei 18 proc. z nich szuka lokum znajdujących się w blokach wykonanych z wielkiej płyty. Ośmioprocentowa popularność przypadła natomiast mieszkaniom zbudowanym w technologii ramy H. Mowa o opartej na żelbetonowej konstrukcji, która jest wypełniona pustakami lub cegłami.
Przyglądając się wynikom sprzedażowym spółki 2C Partners można stwierdzić, że zainteresowanie mieszkaniami w kamienicach jest coraz większe. Swój wybór klienci najczęściej tłumaczą solidnością wykonania. Ściany w budynkach z cegły są grubsze, stąd lepiej trzymają temperaturę i są bardziej dźwiękoszczelne. Atrakcyjności takim mieszkaniom dodaje często dobra cena. Mieszkania w kamienicach na warszawskiej Pradze można kupić już nawet za 6-7 tys. zł za metr kwadratowy.
Najczęściej kupują od nas mieszkania osoby, które chcą w nich po prostu zamieszkać. Następną grupą klientów są osoby kupujące pod wynajem – mówi Łukasz Tylec. – Zdarza się też, że inwestorzy kupują je we wczesnym stadium renowacji, by później sprzedać. Ich jednak jest najmniej.
Podobnie jak na rynku pierwotnym największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania małe i średnie, o powierzchni 40-50 mkw.
Zdarza nam się zmieniać układ mieszkań z tego względu, że historycznie mieszkania były kiedyś budowane w trochę innym rozkładzie, mniej dopasowane do potrzeb aktualnego klienta i jeżeli jest taka potrzeba, to zmieniamy – wyjaśnia Tylec.