panele fotowoltaiczne

Mycie farm fotowoltaicznych – 3 przydatne wskazówki

Producenci paneli fotowoltaicznych jeszcze kilka lat temu zapewniali, że fabryczne pokrycie ich produktów preparatami samoczyszczącymi, właściwie eliminuje konieczność choćby okresowego mycia modułów. Okazuje się jednak, że przeprowadzone testy, którym zostały poddane wybrane panele fotowoltaiczne wykonane w różnych technologiach, zaprzeczyły tym zapewnieniom. Jak utrzymywać je w idealnym stanie? Podpowiadamy.

Dlaczego warto myć panele fotowoltaiczne?

Pozyskiwanie energii słonecznej za pomocą instalacji fotowoltaicznej, a więc domowej mikroelektrowni ma sens jedynie wtedy, kiedy generuje istotne oszczędności dla użytkownika systemu. Optymalnie skonfigurowana instalacja, dobrana i zamontowana przez doświadczonego instalatora powinna poprzez swoją wydajność zapewnić inwestorowi zwrot z przedsięwzięcia na przestrzeni od 5 do 8 lat. Istnieją jednak czynniki, które mogą znacznie wydłużyć ten czas, a jednym z nich są zanieczyszczenia osiadające na panelach fotowoltaicznych i powodujące spadki ich wydajności.

Jeszcze do niedawna producenci paneli słonecznych utrzymywali, że czyszczenie paneli fotowoltaicznych nie przynosi żadnych korzyści dla efektywności ich działania, a może je jedynie uszkodzić. Twierdzono, że preparaty, którymi pokryte są panele przy udziale deszczu, doskonale poradzą sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami. Mycie farm fotowoltaicznych jest jednak potrzebne.

Farma fotowoltaiczna – kiedy poddać ją czyszczeniu?

Mycie paneli fotowoltaicznych można wykonywać prewencyjnie, a więc w ustalonych odstępach czasu lub doraźnie, czyli w momencie zauważenia strat w uzysku energii. Zdecydowanie korzystniejszym inwestora rozwiązaniem jest cykliczne czyszczenie paneli PV np. dwa razy w roku. Pierwszy moment to wiosna, gdzie po okresie jesienno-zimowym warto usunąć z instalacji zalegające liście czy naloty z kominów.

Przy okazji warto również sprawdzić, czy niskie temperatury i duża wilgotność nie doprowadziły do uszkodzeń modułów słonecznych. Drugi etap to jesień, kiedy po okresie letnim zapylenie może być szczególnie duże, na przykład po żniwach na terenach wiejskich. Jak więc można zauważyć Czyszczenie Paneli Fotowoltaicznych jest przydatne i warto je wykonywać.