sprezyna gazowa

Sprężyny gazowe i zasady ich działania

Sprężyny gazowe, które wyprodukowane zostały przez wiodącego producenta jakim jest Stabilus, to bezobsługowe zamknięte układy, które zawierają azot pod ciśnienia. Do tłumienia w końcowym położeniu wykorzystywany jest olej hydrauliczny. Podczas oddziaływania na sprężynę gazową, na przykład kiedy dochodzi do zamykania klapy, to azot przepływa w tłoku przez dławiący otwór, co zapewnia zachowanie określonej prędkości wsuwania. W tym czasie sprężyna gazowa działa w kierunku przeciwnym do siły ciężkości klapy.

Sprężyny gazowe Stabilus i ich montaż

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie sprężyny gazowej tłoczyskiem do dołu, dzięki czemu można uzyskać pełną amortyzację w ruchu w różnym położeniu i jednocześnie łagodnie wyhamować przy końcu całego skoki. Kiedy dokonujemy montażu, to koniecznie musimy zwrócić uwagę na to, aby sprężyna znajdowała się w neutralnym położeniu. Tłoczysko, jakie ma sprężyna gazowa nie może być ani smarowane, ani też zamalowywane. Każda sprężyna gazowa firmy Stabilus wyprodukowana została na około 20 – 30 tysięcy cykli. Ogromny wpływ na zmniejszenie jej żywotności, mają warunki użytkowania, a więc to czy dostaje się do niej pył, czy też inne zabrudzenia. .

Zasada działania sprężyn gazowych

Na skutek wzywania tłoczysk, przestrzeń w zamkniętym cylindrze systematycznie się zmniejsza. Wówczas powstaje siła, która wsuwa tłok, a co za tym gdzie wzrasta ciśnienie wypierające na zewnątrz. W celu uzyskania innego ciśnienia, każda sprężyna gazowa jest wyposażona w możliwość zmiany siły, dzięki czemu można zachować tą samą konstrukcje, przez napompowanie ich gazem. Wszystkie sprężyny gazowe są produkowane jako zespół cylindra ciśnieniowego z tłoczyskiem, które zakończone są różnymi końcówkami, w zależności od tego jaki jest sposób ich mocowania. Siła sprężyny gazowej otrzymywana jest, jeżeli pomnożymy wartość ciśnienia azotu, który znajduje się w cylindrze, przez powierzchnię przekroju tłoczyska. Sprężyny gazowe Stabilus są wypełnione neutralnym gazem na żądaną do danej pracy siłę. Tego typu sprężyny mają zastosowanie tam, gdzie trzeba coś ciągnąć, nacisnąć, podnieść, czy też przytrzymać bez wykorzystywania dodatkowej siły zewnętrznej.

Sprężyny gazowe Stabilus – co warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że sprężyny gazowe z tłumieniem hydraulicznym są wypełnione olejem, który ma za zadanie zmniejszenie prędkości posuwu tłoczyska w każdym kierunku. Sprężyny gazowe, nazywane są niekiedy teleskopami, siłownikami, czy też amortyzatorami. Ich zastosowanie jest niezwykle szerokie.