Nie chcesz już płacić za wynajem i zastanawiasz się nad zakupem nowego mieszkania? Inwestycja w nieruchomość to nie tylko kosztowne, ale i odpowiedzialne zobowiązanie. Obecnie na rynku deweloperskim ofert jest bez liku, dlatego też zanim odbierzesz klucze do swojego własnego lokum, sprawdź na co musisz zwrócisz szczególną uwagę.
Sprawdź lokalizację
Mieszkanie musi spełniać Twoje oczekiwania zarówno związane z samym metrażem jak i lokalizacją. Obecnie większość inwestycji mieszkaniowych powstaje na obrzeżach miastach. Grunty bliżej centrum są zazwyczaj zajęte lub w ich miejscu powstają luksusowe apartamenty. Nowe mieszkania Kraków czy Warszawa oferuje zatem zazwyczaj na przedmieściach miasta. Przed zakupem należy gruntownie sprawdzić lokalizację i jak i infrastrukturę miejsca. Warto zweryfikować jak dużo czasu zajmie nam dojazd do pracy lub szkoły w różnych porach dnia, jaki jest stan dróg dojazdowych, czy w okolicy są sklepy i inne punkty usługowe. Mieszkanie to inwestycja na lata, dlatego też spółka deweloperska ma obowiązek zamieścić w prospekcie informacyjnym najważniejsze założenia dotyczące planowanych inwestycji: dróg, torów kolejowych, parków czy pozostałych obiektów wpływających na komfort życia.
Zweryfikuj dewelopera
Decydując się na zakup mieszkania koniecznie należy sprawdzić wiarygodność dewelopera. Możesz to zrobić poprzez Krajowy Rejestr Sądowniczy. Znajdziesz tam informacje o wielkość kapitału zakładowego przedsiębiorstwa, dane osób reprezentujących dewelopera, a także informacje o tym, czy spółka znajduje się w stanie upadłości lub likwidacji. Prześledź też sposób prowadzenia poprzednich inwestycji. Nie bierz pod uwagę firmy deweloperskiej, która rozpoczęła sprzedaż mieszkań przed uregulowaniem wszystkich aspektów formalno-prawnych. Upewnij się, czy deweloper ma prawo dysponowania gruntem oraz czy posiada pozwolenie na budowę. Kupujący mają również prawo wglądu do wszystkich dokumentów związanych z realizacją inwestycji. Sprawdź też, jaki rodzaj rachunku powierniczego (to oddzielne konto, na które wpłacasz zaliczki) oferuje sprzedawca. Najbezpieczniejszą opcją jest rachunek zamknięty, który daje pewność, że deweloper nie sięgnie po pieniądze wpłacone przez przyszłych mieszkańców, by sfinansować budowę.
Przeczytaj umowę
Zanim złożysz swój podpis na jakiejkolwiek umowie rezerwacyjnej, przedwstępnej, a w szczególności umowie sprzedaży, zwróć baczną uwagę na jej treść. Czasami deweloperzy umieszczają dwuznaczne zapisy, które łatwo mogą wprowadzić nas w błąd. Dlatego też w przypadku nawet najmniejszych wątpliwości należy dopytywać. Pamiętaj, zapisy o wysokich karach za niedotrzymanie terminu wpłaty rat lub za odstąpienie od umowy oraz zapisy o bardzo niskich upustach w przypadku, gdy opóźni się termin odbioru mieszkania, są niedopuszczalne. Czujności kupującego nie powinny też uśpić zapisy o braku możliwości reklamacji lub czy też o zrzuceniu odpowiedzialności za opóźnienia czy uchybienia na niekorzystne warunki atmosferyczne.