Nowoczesne obrazy do salonu - przegląd najpopularniejszych propozycji

Nowoczesne obrazy do salonu – przegląd najpopularniejszych propozycji

Obrazy do salonu są z pewnością świetnym pomysłem na dekorację wnętrza, wpływając w znacznym stopniu na wrażenia estetyczne dotyczące całego pomieszczenia. Bardzo szeroki wybór obrazów na ścianę do salonu sprawia, że często trudno wybrać właściwy, który sprawi, że pokój nabierze wyjątkowego charakteru. Wybierać można spośród reprodukcji znanych dzieł lub niemal nieograniczonych propozycji oryginalnych prac. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania obrazów do nowoczesnego salonu? Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim poradnikiem.

Obrazy do salonu – ostrożnie z reprodukcjami

Reprodukcja znanego obrazu na ścianie w salonie wydaje się dla wielu użytkowników kuszącą możliwością.  Są powszechnie rozpoznawalne, więc nie trzeba nikomu tłumaczyć co przedstawiają, mogą też świadczyć o zainteresowaniu domowników sztuką. Trzeba jednak ostrożnie wybierać takie obrazy do salonu. Przede wszystkim nie każdy obraz będzie pasował do każdego wnętrza. Klasyczna sztuka z nowoczesnym albo industrialnym wykończeniem będzie wyglądała pretensjonalnie, zwłaszcza jeśli rama obrazu będzie szczególnie zdobna. Można się zdecydować na takie obrazy na ścianę do salonu, który wykończony jest w klasycznym i bardzo eleganckim i – co najważniejsze – spójnym stylu. Lepiej zdecydować się na reprodukcje mniej znane. Obrazami do salonu mogą być na przykład reprodukcje sztuki nowoczesnej lub awangardowej, które są mniej oczywiste i bardziej pasuje do nowoczesnych wnętrz.

Warto jeszcze podkreślić, że decydując się na obrazy do salonu, które są reprodukcjami należy pamiętać również o prawach autorskich. Nie wszystkie sprzedawane obrazy są powielone legalnie. Aby mieć pewność, że sprzedawane są zgodnie z prawem, należy żądać od sprzedawcy przedstawienia odpowiedniego certyfikatu. Alternatywą są autorskie obrazy w danym stylu sztuki. Nie potrzebują one żadnych poświadczeń.

Widoki, pejzaże, panoramy – nowoczesne obrazy na ścianę

Bardzo popularnymi obrazami na ścianę są różnego rodzaju widoki, pejzaże i panoramy. Mogą być to bardzo charakterystyczne miejsca lub przypadkowe, acz urzekające urodą krajobrazy. Warto świadomie wybierać obraz przedstawiający konkretne miejsce. Może być to rodzinne miasto, miejsce, gdzie spędziło się cudowne wakacje lub takie, które stanowi główny cel podróży marzeń. Takie pejzaże nie będą tylko dekoracją, ale również wiele mówią o domownikach.

Krajobrazy przedstawione na obrazach dobrze jest dopasować do wystroju wnętrza. Jeśli wystrój salonu jest nowoczesny, ale dodatkowo uchwycono w nim inny styl, na przykład skandynawski lub industrialny, warto dobrać do tego odpowiedni obraz na ścianę, czyli na przykład typowo skandynawski krajobraz lub panoramę przemysłowej dzielnicy miasta.

Obrazy na ścianę do salonu – detale też mogą być piękne

Obrazy do salonu nie muszą przedstawiać tylko dużych przestrzeni i pejzaży. Wręcz przeciwnie, bardzo modne są obrazy, które prezentują małe wycinki rzeczywistości. Może być to na przykład martwa natura, przedmioty codziennego użytku uchwycone w ciekawej perspektywie. Bardzo popularne są motywy kulinarne. Co prawda pasują one lepiej do kuchni, ale obraz z filiżanką parującej kawy powieszony w pobliżu ławy z pewnością podkreśli charakter miejsca. Wybór obrazów, które przedstawiają różne detale jest bardzo szeroki i tylko od wyobraźni domowników zależy, które z nich trafią na ściany do ich salonów.

Nowoczesne obrazy do salonu – mówią dużo o domownikach

Bardzo popularnym trendem jest dobór obrazów do salonu, który dużo mówi o domownikach. Ich pasjach, zainteresowaniach, nastawieniu do rzeczywistości. Salon jest często miejscem, gdzie spędza się czas oglądając telewizję lub słuchając muzyki. Obraz z bohaterem filmowym, gwiazdą rocka lub okładką ulubionej płyty podkreśli nie tylko charakter miejsca, ale również pokaże czym fascynują się mieszkańcy.

Bardzo modne stały się też sentencje. Niektórzy malują je bezpośrednio na ścianach, ale można równie dobrze znaleźć nowoczesne obrazy na ścianę z inspirującym cytatem czy prostym wezwaniem do działania, jak na przykład „Be happy!”. Wybór jest bardzo duży. Mogą to być poważne, motywujące zdania i sentencje lub – dla kontrastu – zabawne i lekkie hasła, często oparte na grze słów, które od razu wprowadzają miłą i przyjazną atmosferę.

Obrazy na ścianę do salonu nie muszą przedstawiać nic konkretnego

Nowocześnie urządzony salon ma to do siebie, że nie obowiązują  w nim żadne kanony ani ścisłe zasady. To raczej zbiór wskazówek, a także  manifestacja swoich upodobań. W związku z tym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby obrazy do salonu były w abstrakcyjnym stylu . Mogą to być nieregularne wzory o ciekawym kształcie lub kojące, regularne wzory geometryczne czy kleksy lub plamy. Takie nowoczesne obrazy do salonu z pewnością będą intrygujące i przykują uwagę na dłużej. Dużo też powiedzą o miejscu, w którym zostały powieszone.

Nowoczesne obrazy do salonu – jest z czego wybierać

Wybór obrazów do salonu jest bardzo szeroki. Różnią się między sobą nie tylko treścią, ale również formą. Mogą to być klasyczne obrazy w ramach, płótna na drewnianych stelażach lub inne. Szeroka jest również gama dostępnych rozmiarów. Ciekawą ofertę można znaleźć między innymi pod tym linkiem – https://www.leroymerlin.pl/ramy-obrazy-lustra/obrazy/obrazy-kanwy,a1299.html. Każdy z pewnością znajdzie tam obraz dla siebie, który będzie idealnym dopełnieniem wystroju nowoczesnego salonu.