Tapety idealne do małych pomieszczeń

Tapety idealne do małych pomieszczeń

Aranżacja niewielkiego wnętrza to duże wyzwanie. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, aby mały pokój sprawiał wrażenie większego. Jakie? Chociażby wybór odpowiedniej tapety. Podpowiadamy jakie tapety wybrać do małych pomieszczeń.

Siła koloru

Nie od dziś wiadomo, że jasne barwy optycznie powiększają, podczas gdy ciemne pomniejszają. Podczas aranżowania wnętrz ta stara zasada przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na wizualnej korekcie proporcji pomieszczenia. Problem powinny załatwić jasne ściany. Znakomita będzie jednobarwna tapeta w odcieniach bieli lub beżu, chłodne szarości albo pastele. Jeżeli ściany w jednym kolorze wydają Wam się nudne i nijakie, możecie wybrać tapetę z maleńkim deseniem w zbliżonej tonacji. Mogą to być kwiatuszki, abstrakcyjne plamy, kwadraciki lub każdy dowolnie wybrany wzór. Innym, interesującym patentem dla posiadaczy małego metrażu jest również zastosowanie w jednym pokoju kilku odcieni tego samego koloru. Monochromatyczne zestawienie barw spowoduje, że wnętrze wyda się bardziej przestronne.

Warto wspomnieć, że niewielki metraż nie wymusza rezygnacji z ciemnych barw czy wyrazistych motywów. Warunek jest jeden: duże wzory i odważne kolory powinny pełnić we wnętrzu rolę akcentu w postaci wyodrębnionej, pojedynczej ściany. Pamiętajmy też, że ciemna ściana w małym pokoju wymaga towarzystwa białego sufitu, jasnych mebli i dodatków. Łącząc ciemne z jasnym unikniemy niepożądanego, przytłaczającego efektu.

Dobry przykład

Oprócz wspomnianych już małych deseni, w niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się również  szerokie pasy, w pastelowych, jasnych kolorach. Pionowa orientacja wzoru „podniesie” zbyt niski sufit, natomiast pozioma „poszerzy” za wąskie wnętrze. Tapeta w pasy jest na tyle uniwersalna, że znakomicie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Inspiracji poszukajcie na stronie sklepu internetowego tapetuj.pl.