okiennice wewnętrzne

Okiennice drewniane – sposób na niebanalną dekorację okna

Okiennice drewniane, czyli bardzo popularne od wielu sezonów shuttersy, to nie tylko świetna alternatywa dla rolet czy żaluzji. To bardzo trwałe rozwiązanie, które oprócz upragnionego w słoneczne dni zaciemnienia, wprowadza do wnętrza niemałe zamieszanie dekoracyjne. Często z ich pomocą możemy sprawić, że pomieszczenie nabierze wyjątkowego charakteru. Może być sielsko, ale równie dobrze nowocześnie i elegancko.

Okiennice drewniane są zarówno rozwiązaniem designerskim, jak i funkcjonalnym. Są stylowe, trwałe i bezpieczne. Co warto jeszcze o nich wiedzieć przed ich zakupem?

Shuttersy – na jaki materiał postawić?

Najczęstszym materiałem z którego produkowane są okiennice jest drewno, chociaż na rynku spotykane są także konstrukcje z PCW czy aluminium. Skupiając się jednak na naturalnym surowcu, to najczęściej składa się z niego cała konstrukcja shuttersów, bądź same ramy. Te robione są z tarcicy, a wypełniane płyciną – na przykład ze sklejki. To bardzo plastyczny materiał dekoracyjny – można go zamawiać praktycznie w każdym kolorze. Wówczas po prostu maluje się je farbami kryjącymi, bądź wykańcza lazurą transparentną podkreślającą rysunek usłojenia.

Konstrukcje okiennic

Tutaj podobnie jak w przypadku materiałów, mamy pewną dowolność odnośnie do wpadania światła do pomieszczenia. Możemy postawić na modele, które po zamknięciu dają efekt całkowitego zaciemnienia, ale też są okiennice wyposażone w zamontowane na stałe pod pewnym kątem lamelki, które umożliwiają wpuszczanie promieni słonecznych w określony sposób w ciągu dnia. Na rynku dostępne są także modele z ruchomymi lamelami. W praktyce oznacza to, że można regulować w dowolny sposób wpadające do pomieszczenia światło, nawet, kiedy skrzydła będą zamknięte.

Okiennice stanowią jedne z najpiękniejszych wykończeń okien idealnie komponując się zarówno z romantycznym, niemal sielskim charakterem wnętrza, ale też równie dobrze radzą sobie w duetach z nowoczesnością, industrialnym, surowym klimatem czy koniec końców minimalistyczną skandynawską nutą. Są nie tylko praktyczne, ale i bardzo wygodne w użytkowaniu. Nie dziwi więc fakt, że z sezonu na sezon zyskują coraz więcej zwolenników.