Urządzenie pokoju nastolatka wymaga sporej uwagi i cierpliwości, wszak ma on swoje preferencje, które trzeba wziąć pod uwagę. W końcu urządzamy jego pokój, a nie swój własny. Zatem powinien mieć coś do powiedzenia w kwestii designu mebli, a także elementów dekoracyjnych. Ty możesz zająć się kwestią funkcjonalności poszczególnych elementów i zwiększenia ergonomii. W dzisiejszym poradniku przedstawimy 5 rzeczy, na których absolutnie nie można oszczędzać urządzając pokój nastolatka.
Po pierwsze: łóżko młodzieżowe
Jedno jest pewne. Urządzając pokój nastolatka musisz wydać sporo, a na łóżku absolutnie nie możesz oszczędzać. Jak wiadomo łóżka młodzieżowe mają standardowo wielkość 90×200 cm. Jeśli jednak Twój nastolatek jest wyjątkowo wysoki, być może trzeba będzie stworzyć łóżko na wymiar, np. 20 cm dłuższe. Oczywiście to dotyczy zaledwie garstki osób, które już w wieku nastoletnim są bardzo wysokie i zapowiada się, że będą miały powyżej 2 metrów wzrostu. Jednak długość czy szerokość to nie wszystko, gdyż łóżko młodzieżowe powinno być wykonane z trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Drewniana rama to absolutna klasyka. Wiele młodych osób marzy jednak o łóżkach z metalową ramą. Taki model może być również trwały i funkcjonalny i z pewnością sprawdzi się w surowej estetyce industrialnej. Jeśli o takim pokoju marzy nastolatek, to warto jego życzenie spełnić. W sytuacji, gdy ma bardziej uniwersalny gust doskonałym wyborem będzie łóżko wykonane z drewna lub płyty meblowej, zwłaszcza że można wybrać wiele rodzajów wykończenia. Trzeba również zdecydować czy wybrać model z pojemnikiem na pościel. Niewątpliwie dzięki takiemu rozwiązaniu nie będzie trzeba przechowywać jej w kufrze lub szafie.
Po drugie: materac wspierający rozwój młodego człowieka
Obok łóżka trzeba wybrać również stelaż, a także materac. W sytuacji, gdy jesteś zainteresowany ofertą łóżek kontynentalnych ten problem Cię nie dotyczy. Jednak zwykle do pozostałych modeli łóżek młodzieżowych trzeba dobrać odpowiedni materac. Do wyboru są lateksowe, wykonane z pianki wysokoelastycznej. Można wybrać modele z warstwą kokosową, która neutralizuje bakterie, nieprzyjemne zapachy, a także roztocza. Materac kieszeniowy gwarantuje odpowiedni rozkład ciężaru ciała i wspieranie kręgosłupa we wszystkich punktach niezależnie od pozycji w czasie snu. Model z tak ułożonymi sprężynami będzie odpowiednim rozwiązaniem dla nastolatka. Na materacu zdecydowanie nie można oszczędzać.
Po trzecie: odpowiednio wyprofilowane krzesło biurowe
Elementem bardzo ważnym w pokoju nastolatka jest krzesło biurowe. Ponieważ dziecko ciągle rośnie i się rozwija potrzebuje tego co najlepsze, wszak coraz więcej czasu spędza nad książkami, zwłaszcza gdy jest już w liceum. Aby zapewnić mu komfortową naukę i późniejsze przygotowanie do matury trzeba zainwestować w najlepszej jakości krzesło biurkowe. Można zdecydować się na model dla gracza, który posiada dodatkowe wsparcie odcinka szyjnego i będzie odpowiedni nawet w przypadku wielu godzin spędzonych przed ekranem laptopa. Uczniowie coraz częściej korzystają z nich podczas nauki, dlatego takie rozwiązanie będzie dobre. Oczywiście zwykły fotel biurowy może być odpowiedni, ważne by miał odpowiednio wyprofilowane siedzisko i oparcie, tak by dziecko już w młodym wieku nie miało problemów z bólem kręgosłupa. Podstawa to zatem profil, a także regulacja wysokości czy położenia zagłówka. Dobrze jeśli regulacji podlegają również podłokietniki. Krzesło biurowe warto dopasować również do aranżacji pokoju. Zatem do skandynawskiej odpowiednie będzie np. szare o geometrycznym kształcie, które niekoniecznie musi być wyposażone w kółka. Można również wybrać model na nóżkach.
Po czwarte: garderoba, w której wszystko się zmieści
Szafa lub garderoba musi być funkcjonalna, a żeby taka była potrzebny jest indywidualny rozkład półek drążków i zaplanowanie całej przestrzeni od A do Z. Zatem najlepiej sprawdzi się szafa wykonana na wymiar. Szczególnie dobrym pomysłem będzie minimalistyczna garderoba z drzwiami przesuwnymi. Za nimi ukryte będą półki, a nawet mini komoda czy telewizor. Tak urządzona wnęka na pewno spodoba się nastolatkowi i pozwoli mu szybko posprzątać swoje porozrzucane rzeczy, gdy zajdzie taka potrzeba.
Po piąte: oświetlenie ma duże znaczenie
W każdym pokoju oświetlenie jest bardzo istotne. Trzeba zatem wybierać dobrej jakości oprawy świetlne i dopasowane do nich energooszczędne źródła światła. Na ledach nie można oszczędzać, wszak im lepsza technologia, tym dłużej można cieszyć się pełnym światłem, bez efektu migotania, który zdarza się w przypadku żarówek kiepskiej jakości. Oprawy świetlne warto dopasować do aranżacji. Zatem abażurowe, metalowe, czy ażurowe oprawy w zależności od stylistyki świetnie się sprawdzą.
Nasza lista 5 niezbędnych rzeczy może zostać uzupełniona o kolejne, na pewno te z kategorii elektroniki. Wszak trudno wyobrazić sobie pokój nastolatka bez laptopa. Przyda się również drukarka ze skanerem oraz telewizor, a dla miłośników gier także konsola. Wszak po trudach nauki każdemu należy się odrobina relaksu, nie tylko z komórką w ręku.