wystroj lazienki

Projektant wnętrz z Krakowa: na co zwrócić uwagę przy aranżowaniu łazienki

Łazienka to miejsce, w którym chcemy czuć się komfortowo. Służy nam ona bowiem nie tylko do szybkiego mycia, ale też relaksu po wyczerpującym dniu. O sprawdzonych sposobach na funkcjonalną i efektowną łazienkę opowiada nam projektant wnętrz z Krakowa – podpowiadają projektanci wnętrz z mist.com.pl 

Sprzęty niezbędne w każdej łazience

Zanim zajmiemy się projektowaniem łazienki, zastanówmy się jakie sprzęty powinny się w niej znaleźć. Czy wielkość pomieszczenia umożliwia nam wstawienie prysznica i wanny, czy znajdzie się miejsce dla pralki… W zdecydowanie uprzywilejowanej pozycji znajdują się właściciele łazienek dużych. Niestety zwłaszcza w blokach pomieszczenie to jest bardzo małe, co wymusza pewne kompromisy.

Gdzie powinny znaleźć się drzwi?

Podczas aranżacji łazienki dobrze jest zwrócić uwagę na drzwi. W niektórych wypadkach zaleca się ich przesunięcie. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych łazienek, gdzie kilkanaście centymetrów może zdecydować o tym, czy uda się nam wstawić kabinę prysznicową. Ważne jest, żeby drzwi (zwłaszcza w małej łazience) otwierały się do zewnątrz.

Okno w łazience

Ważną kwestią jest również to, czy łazienka posiada okno. Jeżeli tak – dobrze jest rozmieścić wszystkie sprzęty w taki sposób, żebyśmy mieli swobodny do niego dostęp. Okno nie powinno znajdować się nad wanną, gdyż będziemy mieć problem z jego czyszczeniem. Nie powinno się też umieszczać pod nim umywalki (zaleca się, żeby nad umywalką znajdowało się lustro).

Co zrobić, żeby łazienka była funkcjonalna – radzi projektant wnętrz z Krakowa

Zdaniem projektanta wnętrz z Krakowa sekretem funkcjonalnej łazienki jest odpowiednie rozmieszczenie armatury. Jedną z zasad, których warto się trzymać podczas aranżacji łazienki jest unikanie umieszczania umywalki i sedesu bardzo blisko siebie. Niezalecanym rozwiązaniem jest także umieszczanie obok siebie kabiny prysznicowej i wanny. Zbyt bliskie ustawienie sprzętów nie wygląda estetycznie. Co więcej może sprawiać problemy natury praktycznej – przykładowo możemy mieć kłopot z wyczyszczeniem ściany. Jednocześnie w bardzo małych łazienkach konieczne jest niekiedy złamanie tych zasad (w przeciwnym razie nie uda się nam zmieścić w małym pomieszczeniu wszystkich niezbędnych sprzętów.

Grzejnik łazienkowy dobrze jest zamontować w pobliżu kabiny prysznicowej lub wanny. Jest to ważne przede wszystkim dlatego, że często pełni on funkcję wieszaka na ręczniki. Umieszczenie go w takim miejscu sprawi, że będziemy mogli sięgnąć po ręcznik bez konieczności wychodzenia z wanny, czy spod prysznica.

Podczas projektowania łazienki należy uwzględnić miejsce na pralkę. Konieczne jest pozostawienie obok niej przynajmniej odrobiny wolnej przestrzeni. Pralki, które są ładowane z góry są zazwyczaj węższe, co sprawia, że chętnie wybierają je właściciele małych, niewymiarowych łazienek. Z kolei pralki ładowane z przodu pozwalają na wykorzystanie miejsca nad nimi (można powiesić nad nimi grzejnik lub półkę łazienkową).

Łazienka, która cieszy oczy

Podczas projektowania łazienki nie powinniśmy zapominać o kwestiach estetycznych. Projektanci wnętrz zalecają, żeby naprzeciwko drzwi w łazience powiesić lustro. Innym pomysłem jest umieszczenie w tym miejscu ładnej wanny. Zasada jest taka, żeby (o ile gabaryty pomieszczenia na to pozwalają) naprzeciwko drzwi znajdował się element, który chcemy wyeksponować.

W przypadku małych łazienek warto zdecydować się na optyczne ich powiększenie. Możemy zrobić to przy pomocy dużego lustra. Część osób jednak rezygnuje z tego rozwiązania, gdyż lustro, choć prezentuje się atrakcyjnie i zdecydowanie powiększa pomieszczenie, jest trudne w utrzymaniu w czystości. Bardziej praktycznym pomysłem wydaje się po prostu wykorzystanie jasnych kolorów (w postaci jasnych farb lub płytek).

Co na ściany w łazience?

Projektant wnętrz z Krakowa zauważa, że wciąż jednym z najpopularniejszych materiałów na ściany w łazience są płytki ceramiczne. Cenimy je za przystępną cenę, niemal całkowitą odporność na wilgoć, łatwość w czyszczeniu, a także niemal nieograniczony wybór wzorów i kolorów (współcześnie szalenie modne są płytki ceramiczne, które imitują boazerię).

Obecnie część osób decyduje się na pomalowanie ścian w łazience farbą. Jest to znakomite rozwiązanie zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Bardzo ważne jest, żeby farba, którą malujemy łazienkowe ściany była przeznaczona specjalnie do wilgotnych pomieszczeń (w przeciwnym wypadku na ścianach szybko może pojawić się pleśń).

Mało kto zdaje sobie sprawę, że na ścianach w łazience można położyć także tapety. Projektant wnętrz z Krakowa zwraca jednak uwagę, że muszą być to tapety winylowe, ewentualnie tapety ze szklanych włókien pokrytych farbą akrylową lub lakierem akrylowym.

Szalenie elegancki efekt zapewniają ściany kamienne. Na ścianach w łazience znakomicie sprawdzi się granit, onyks, marmur, czy trawertyn. Kamień przeznaczony na ściany w łazience powinien być odpowiednio wypolerowany i zaimpregnowany (wówczas jest wyjątkowo trwały i odporny na niszczące działanie wody).

Wizualizacja całego mieszkania dostępna tutaj https://mist.com.pl/portfolio/m387-mieszkanie-katowice/