Przedpokój – jak go oświetlić, by poruszać się komfortowo

Przedpokój jest niedoceniany, a to wielka szkoda, bo staje się wizytówką mieszkania czy domu. Tędy wchodzą goście, rodzina, dalsi znajomi. Tutaj się rozbieramy, zostawiamy odzienie wierzchnie i obuwie, torby czy plecaki. I w tym samym miejscu rozpoczyna się wystrój wnętrza, który powinien płynnie przechodzić do kolejnych pomieszczeń. Największym wyzwaniem staje się brak światła naturalnego, dlatego oświetlenie sztuczne ma istotną rolę – dla zachowania funkcjonalności, jak i estetyki.

Mały i niewymiarowy przedpokój

W starych blokach nawet duże mieszkania nie mogą się pochwalić ciekawym przedpokojem. Długi, ciemny korytarz, oferujący niewiele miejsca, który trzeba urządzić praktycznie. Dzięki dobrze dobranemu oświetleniu można stworzyć perełkę, która sprawi, że każdy gość będzie miał nieodparte wrażenie, że właśnie znalazł się w aranżacji szytej na miarę.

Do niegrzeszącego metrażem przedpokoju dobrze jest dobrać oświetlenie sufitowe, minimalistyczne, na przykład spot lighty. Zajmują niewiele miejsca, a przy wyborze konstrukcji, która daje szansę na regulację źródeł światła, dopasowanie sposobu oświetlenia staje się bardzo proste. Najczęściej stosuje się w nich światło LED-owe, dzięki czemu są nie tylko praktyczne, ale i energooszczędne. Nie nagrzewają się, dają wyrazistą wiązkę ciepłego światła. Tego typu rozwiązanie można znaleźć w sklepie Lampy.it. Jeśli minimalistyczna forma do domowników nie przemawia, zamiast niej równie dobrze swoje funkcje spełnią plafony, które wyeksponują estetykę przedpokoju, a do tego same w sobie staną się ozdobą.

Zastosowanie niewielkich konstrukcji oświetleniowych sprzyja zachowaniu uporządkowanego przedpokoju. Wybór zaś jasnych kolorów opraw i ciepłego światła żarówek, pozwala uzyskać rozświetlone wnętrze, o lepszych proporcjach.

Przestronny przedpokój

Duży przedpokój, w którym jest miejsce na meble i typowe ozdoby, stwarza znacznie większe pole do popisu. Jeśli korytarz jest wysoki, na suficie można zamontować żyrandole lub lampy wiszące, nie martwiąc się o wygodę korzystania z tak oświetlonej przestrzeni. Pośród tego typu oświetlenia nie brakuje zdobnych konstrukcji, które urozmaicają korytarz i sprawiają, że przestaje być on niedoceniany i tylko praktyczny.

Do lamp sufitowych można dobrać kinkiety – w tym samym stylu lub zupełnie innym. Współczesne wnętrza lubią harmonię i równowagę, dlatego wybór oświetlenia w komplecie jest dobrym pomysłem. Z kolei w aranżacjach prowansalskich, skandynawskich czy retro, można pozwolić sobie na zupełnie inne lampy pamiętając jedynie o tym, by miały ze sobą choć jeden wspólny element.

Przedpokój w stylu glamour? To pomysł na wystrój elegancki i luksusowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by korytarz był wyrafinowany, dzięki zastosowaniu kryształowego żyrandola, kinkietów ze szklanymi elementami czy plafonów, które łączą estetykę metalu o matowym wykończeniu i błysku szkła. Oświetlenie od razu staje się dekoracją. Aranżacja przykuwa uwagę, a do tego światło przebijające się przez kryształowe i szklane elementy, zaczyna tworzyć wręcz iluminacje na ścianach, podłodze i poszczególnych elementach wyposażenia.

Im więcej kreatywnych rozwiązań i finezji, tym bardziej przedpokojowi nadaje się charakterystycznych cech. Mało przytulne i tylko praktyczne wnętrze zamienia się w eleganckie pomieszczenie, które poza funkcjonalnością zaprasza gości do domu. Praktyczne rozświetlenie przestrzeni wysuwa się na pierwszy plan, ale nie można zapominać o tak istotnej dekoracji.