Róże – najniebezpieczniejsze szkodniki i choroby

Od wielu lat róże zaliczane są do najpopularniejszych jak i najpiękniejszych roślin, spotykanych w ogrodach. Tak jak wśród ludzi, tak i wśród szkodników cieszą się sporym zainteresowaniem i często są przez nich atakowane. Dzieje się tak najczęściej, kiedy warunki uprawy do końca nie spełniają wymagań róż. Jakie zatem choroby najczęściej spotykają róże oraz jak im przeciwdziałać?

Choroby spotykane wśród róż

Róże są gatunkiem roślin szczególnie wymagającym. Do optymalnego rozwoju potrzebują konkretnych warunków uprawy. Wymagają właściwego stanowiska, podłoża, nawadniania i nawożenia. Zapewnienie tych warunków różom jest swego rodzaju profilaktyką przeciw wystąpieniu infekcji grzybowych. Bardzo ważne jest stałe monitorowanie roślin i ekspresowe działania w przypadku pojawienia się pierwszych symptomów choroby, po to, by nie przeniosły się na inne części rośliny. Infekcje róż pojawiają się po wystąpieniu uszkodzeń mechanicznych, zranieniach, cięciach czy uszkodzeniu tkanek przez szkodniki. Dobrą praktyką jest zakup odmiany, która jest odporna na choroby, usuwanie zwiędłych liści i wycinanie pędów chorobowych.

Często spotykaną chorobą są choroby grzybowe. Są one bardzo trudne do zweryfikowania szczególnie na początku rozwoju choroby. Symptomem alarmującym o problemie są różnego typu plamy na liściach, brązowienie i zamieranie części rośliny.

Szkodniki na różach

Rodzaje chorób grzybowych

Jedną z chorób, jaka dotyka róże to czarna plamistość. Objawia się one wystąpieniem jasnobrunatnych, czerniących plam. Choroba ta powoduje żółknięcie liści, a następnie ich opadanie przy najmniejszym nawet kontakcie z nimi. Pierwsze oznaki tej choroby spotykane są już w maju.

Inną często spotykaną chorobą jest mączniak rzekomy. Często jest mylona w wcześniej omawianą dolegliwością. Mączniak objawia się jasno żółtymi plamami między nerwami liści, które następnie robią się coraz ciemniejsze. Od wewnętrznej strony liści pojawia się białawy nalot. Skutkiem tej choroby jest opadanie liści, przenoszone choroby na pędy i kwiaty oraz ich deformacja.

Mączniak prawdziwy cechuje się białym nalotem na pąkach, pędach i górnej stronie liści. Choroba ta powoduje odbarwienia i zniekształcenia części roślin oraz zahamowanie kwitnienia.

Mszyce – najczęstsze szkodniki róż

Każdy posiadacz róż niejednokrotnie musiał się zetknąć z mszycami. Roznoszą się one w grupach. Charakteryzuje ich kłująco-ssący aparat gębowy, za pomocą którego wysysają soki z najmniejszych pędów i liści. Róże są atakowane przez kilka gatunków mszyc. Należy do nich: mszyca różano-szczeciowa (w kolorze zielonym lub różowym), mszyca różano-rutewkowa (jasnozielona lub żółtawa), mszyca różano-trawowa (zielona), mszyca smugowa (zielona) oraz miodownica różana (brunatna). Mszyce doprowadzają do zniekształcenia, żółknięcia i zasychania róż. Są one także nosicielem wielu chorób wirusowych.

Mszyce można zwalczać za pomocą ekologicznych środków lub specjalistycznych preparatów. Do naturalnych rozwiązań zalicza się wywary z pokrzyw, czosnku lub wrotyczu. Produktem specjalistycznym może być np. preparat firmy Decis.

Materiał przygotowany z RozeOgrodowe.pl – poznaj nasze róże.