aranżacja domu

Sprawdź czym są oryginalne cegły dekoracyjne do dekoracji domu!

Cegły dekoracyjne, które służą do wykańczania ścian to jeden z ciekawych pomysłów na aranżacje wnętrza. Przeważnie, gdy nie chcemy pozostawiać pustej pomalowanej ściany np. w salonie czy kuchni, możemy skorzystać z tego rozważenia. Oryginalne cegły dekoracyjne z racji na swój kolor, fakturę i kształt są idealną propozycją. W tym tekście przedstawiamy, czym są takie cegły, jakie mają plusy oraz jak się je wytwarza.

Oryginalne rzemieślnicze cegły dekoracyjne z naturalnego budulca

Oryginalne cegły dekoracyjne to cegły przeznaczone do wykończenia wnętrz domów. Są one wykonane z naturalnych i oryginalnych cegieł z ubiegłego stulecia. Tworzy się je na podstawie uzyskanych cegieł ze starych domów czy kamienic z lat 1800 – 1900. Cegły dekoracyjne tego typu można spotkać w kilku wersjach. Mogą być to cegły oczyszczone i przypominające te prosto z fabryki — lub wręcz przeciwnie z pozostałościami tynków czy zarysowań, które mają swój indywidualny charakter. Z takich cegieł dekoracyjnych tworzy się również bardziej przetworzone produkty jak np. wąskie płytki ozdobne. Na rynku działa pewna ilość firm, które trudnią się w pozyskiwaniu starych oryginalnych cegieł i ich przerabianiu. Nie są to duże międzynarodowe firmy, a małe manufaktury.

Cały proces pozyskiwania takich cegieł polega na ich demontażu z nieużywanych już budynków. Konkretne firmy pozyskują zgody na rozbiórkę kamienic lub na demontaż samych cegieł. Następnie przewożą je do siedziby, gdzie są poddawane obróbce i przetwarzaniu. Każda cegła jest zatem indywidualnie traktowana, a cały proces można nazwać rzemieślniczym, a nie fabrycznym. Cegły demontowane są ręcznie — tak samo, jak obrabiane. Głównym celem tworzenia takich cegieł jest stworzenie produktu wysokojakościowego, naturalnego o ciekawej estetyce. Przy ich przetwarzaniu największy nacisk kładzie się na zachowanie ich oryginalnej struktury i charakteru. Ceny takich elementów najczęściej są wysokie i przewyższają cegły dekoracyjne wytwarzane hurtowo oraz sprzedawane w marketach budowlanych. Oryginalne rzemieślnicze cegły dekoracyjne dostępne są w różnych rozmiarach, barwach, fakturach czy typach. Mogą być też sprzedawane w małych niepowtarzalnych seriach, jeśli dana firma natrafi np. na niestandardową ścianę czy budynek.

Gdzie można używać tego rodzaju cegieł?

Cegły rzemieślnicze wykonywane ze starych oryginalnych cegieł budowlanych mają szerokie zastosowanie. Pierwszym miejscem, gdzie możemy je zastosować, są salony, pokoje czy dowolne wnętrza domów i mieszkań. Ich montaż jest prosty, a duży wybór pozwala wykonać odpowiednią aranżację. Cegły takie są już odpowiednio obrobione i nadają się do użytku codziennego. Nie musimy zatem obawiać się odpadających elementów, zapachu itp. Oryginalne cegły dekoracyjne łączą się z wieloma stylami i komponują zarówno z drewnem, szkłem czy betonem. Możemy wykonać z nich np. całą ścianę lub użyć do wykroczenia całego pomieszczenia. Cegły dekoracyjne możemy zastosować również w łazienkach oraz kuchniach, czyli miejscach, gdzie istnieje duża wilgotność powietrza, a ściany narażone są na opary, tłuszczu itp. Należy jednak zwrócić uwagę czy cegły przeznaczone są do tego typu użytku. Jeśli tak jest, będą zaimpregnowane i nie będą wchłaniały swoją porowatą strukturą wody. Dobrze na cegłach wyróżniać się będą kinkiety do łazienki, które rozświetlą przestrzeń łącznie z fugami i fakturą cegieł.

Częstym zastosowaniem oryginalnych cegieł dekoracyjnych jest rekonstruowanie starodawnych wnętrz. Mogą one z powodzeniem posłużyć do obudowy kominków, ścian czy całych wnętrz. Jeśli wybierzemy cegły pełne tj. jedynie oczyszczone, możemy zbudować z nich praktycznie dowolny element. Z pewnością cegły tego typu sprawdza się w starych domach lub we wnętrzach, które urządzone są w starym stylu.

Cegieł tego typu używać można również na zewnętrznych elewacjach budynków. Są one dostosowywane w podobny sposób co te przeznaczone do kuchni i łazienki. Po zaimpregnowaniu odpowiednim preparatem są odporne na wiatr, słońce, deszcz czy śnieg. Możemy wykonywać z nich zatem całe elewacje, elementy ozdobne jak murki i ogrodzenia czy elementy użytkowe jak schody itp. Ciekawym pomysłem jest wykonanie z nich fundamentu pod ogrodzenie lub zaaranżowanie całej nieruchomości na stary dom.

Jakie korzyści i plusy dają cegły dekoracyjne z naturalnego budulca?

Cegły z naturalnego budulca to bardzo wiele korzyści oraz plusów i są one dobrym rozwiązaniem pod wieloma względami. Pierwszą ich zaletą jest naturalność. Jako że są pozyskiwane z wiekowych cegieł lub są to jedynie cegły poddane renowacji, nie zawierają w sobie sztucznych substancji, szkodliwych barwników itp. Mogą być zatem stosowane w domach osób, które są wrażliwe na tego typu czynniki. Oprócz aspektu budowlanego, dużym plusem jest też kwestia estetyczna. Cegły tego rodzaju prezentują się estetycznie i są wysoko jakościowym materiałem wykończeniowym. Możemy stosować je w wielu sytuacjach oraz do różnych celów. Przy ich pomocy możemy aranżować wnętrza lub budować całe stylizacje. Kolejnym plusem używania takich cegieł jest ogólna jakość do wieku. Cegły dekoracyjne z naturalnego budulca prezentują zadowalające lub bardzo dobre właściwości. Dzięki temu możemy cieszyć się niepowtarzalnym i jakościowym designem, a jednocześnie nie obawiać się częstych wymian czy uszkodzeń.

Kolejnym istotnym plusem oryginałach cegieł dekoracyjnych jest możliwość używania ich w praktycznie dowolnym wnętrzu. Jedynie mała ilość stylów czy aranżacji nie pozwala na ich użycie, a przy większości aranży można wplatać je w wykończenie wnętrza. Plusem tego typu rozwiązania jest też coraz większa ilość firm, które oferują takie produkty. Zamówienie przesyłki pod wskazany adres to komfortowy sposób na ciekawe wykończenie wnętrza.

Cegły dekoracyjne tego typu to też – a może przede wszystkim oryginalność. Jeśli zależy nam na wyjątkowych materiałach oraz stworzeniu jedynego w swoim rodzaju wnętrza, ich wybór to strzał w dziesiątkę. Choć podobnych cegieł dekoracyjnych na rynku jest wiele, pochwalenie się np. przed znajomymi, że nasze cegły mają sto lub dwieście lat, będzie bardzo efektowne. Zastosowanie takich cegieł będzie również cieszyło osoby, które lubią otaczać się przedmiotami z historią.