Wszystko, czego potrzebujesz wiedzieć o chemii HVAC

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w takich branżach, jak np. gastronomia, naprawa samochodów i innych urządzeń czy kosmetyka, muszą zmagać się z takimi uciążliwymi problemami, jak m.in. tłuste zabrudzenia. Wbrew pozorom, ich usuwanie nie jest proste. Z drugiej strony, tłuste plamy na przedmiotach znajdujących się w lokalu firmowym mogą skutecznie zepsuć wizerunek firmy w oczach klienta, nawet jeśli usługi są świadczone na najwyższym poziomie. To właśnie dlatego chemia HVAC jest niezbędna, jeśli wyczyszczenie powierzchni zabrudzonych np. tłuszczem, wyciekającym olejem syntetycznym i mineralnym z instalacji freonowych czy smarem przemysłowym jest przykrą codziennością w firmie (lub domu).  Jednocześnie, wybór odpowiedniego detergentu nie jest niczym łatwym, bowiem konkurencja na tym dynamicznym stale się nasila.

Chemia HVAC – podstawowe informacje

Przez określenie „chemia HVAC” rozumie się produkty wykorzystywane w celu czyszczenia takich miejsc lub przedmiotów, jak między innymi:

  • parowniki,
  • tace skroplinowe,
  • jednostki wewnętrzne,
  • urządzenia klimatyzacyjne,
  • filtry powietrza,
  • wentylacja bytowa,

oraz wiele innych.

Z racji swojego przeznaczenia, stosowane przez nas produkty chemiczne HVAC powinny być nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne. Bezpieczeństwo oraz skuteczność preparatu mogą być potwierdzone np. europejskimi normami EN 13687:201 i EN 1276:2009 czy certyfikatami URPL i PZH. Ważne jest także, by stosowane środki nie zawierały kwasu, dzięki temu są bowiem bezpieczne dla otoczenia i nie oddziałują negatywnie na wykonane z metalu czy tworzyw sztucznych elementy znajdujące się w instalacjach klimatyzacyjnych oraz nie pozostawiały drażniącego zapachu.

Chemia HVAC – jak wybrać?

Obecnie, na rynku istnieje wiele przedsiębiorstw oferujących różnorodne produkty wykorzystywane w celu czyszczenia oraz odgrzybiania systemów klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych. Wiele ofert charakteryzuje się bardzo intensywnym, czasem wręcz nachalnym marketingiem, inni sprzedawcy z kolei kuszą atrakcyjnymi cenami. Warto przy tym wspomnieć, że choć niektóre z ofert mogą stanowić rozwiązanie korzystne dla klientów, to część z nich może być pułapką, a pod marketingową otoczką oraz dobrą ceną kryje się złej jakości produkt. Dlatego warto wybrać firmę, który działa na rynku od wielu lat, a poszukiwania powinny być poprzedzone m.in. rzetelnym researchem informacji i opinii znajdujących się np. na forach internetowych. Jednym ze sprzedawców oferujących produkty o dobrej jakości jest Art-Bor Plus, w której ofercie znajdują się m.in. preparaty renomowanej marki Liquid Technologies. Asortyment oferowanych produktów jest szeroki i obejmuje m.in. środki o przeznaczeniu:

  • specjalistycznym,
  • wielozadaniowym (uniwersalnym),
  • odtłuszczającym,
  • dezynfekującym.