posadzka z mikrocementu

Mikrocement czy beton polerowany – co lepsze na posadzkę?

Industrialne wnętrza mają coraz więcej zwolenników i miłośników. Betonowe posadzki również cieszą się rosnącą popularnością, jednak jeśli chcemy wprowadzić podpatrzony efekt, we własnej przestrzeni – stajemy przed dylematem, bo nie wiemy na jaką metodę się zdecydować. Czy lepiej zastosować posadzkę z betonu polerowanego, a może z mikrocementu? Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Poznaj kilka z nich.

Beton zacierany

Używany jest do posadzek wewnętrznych. Wykończenie w tym wypadku przeprowadzane jest za pomocą specjalnych zacieraczek. Posypka mineralna zastosowana w wykończeniu w procesie DST, pozwala na uzyskanie wyższego poziomu trwałości oraz zdecydowanie lepszego wyglądu. Beton zacierany charakteryzuje się matowym wyglądem, jednak można go pomalować lakierem, uzyskując również połysk. Najczęściej wykorzystywany w halach magazynowych.

mikrocement czy beton na posadzkę

Beton polerowany

Taka posadzka jest szlifowana, impregnowana chemicznie oraz polerowana. Dzięki temu uzyskujemy gładką powierzchnie z błyszczącymi drobinkami. Znajduje ona zastosowanie zarówno w celach dekoracyjnych, jak i do odnawiania starych posadzek betonowych, jednak tylko tych wykonanych z dobrej klasy betonu. Sprawdza się w centrach handlowych, na lotniskach, a nawet w domach, np. w kuchni lub salonie, jako ozdobny element industrialnego wnętrza.

Mikrocement/ mikrobeton

Powstaje on z połączenia klasycznego cementu z specjalnymi żywicami. W pierwszej kolejności konieczne jest jego dokładne wymieszanie. Następnie nakłada się mikrocement na wybrane powierzchnie – w tym wypadku posadzki, w cienkich warstwach, których grubość nie przekracza 3 mm. Na zakończenie stosowana jest impregnacja z zastosowaniem lakieru poliuretanowego, o wykończeniu matowym, błyszczącym lub satynowym. Jest to materiał, który można z powodzeniem wykorzystać w celu stworzenia całkowicie nowej posadzki w dopiero powstającym domu, jak i do pokrycia już istniejącej powierzchni. Pomimo faktu, iż nakładana warstwa cechuje się tym, że jest wyjątkowo cienka, to jest jednocześnie odporna na ścieranie, trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Nie musimy się martwić o ewentualne pękanie posadzki.

jaki rodzaj posadzki wybrać

Jaki rodzaj posadzki wybrać?

Beton polerowany zdecydowanie korzystniej spisuje się na większych przestrzeniach. Z tego właśnie powodu wykorzystuje się go dość powszechnie w różnego rodzaju halach magazynowych, w centrach handlowych, na lotniskach. Zaletą polerowania jest to, że zamiast szarej, matowej i łatwo brudzącej się powierzchni, mamy gładką i błyszczącą posadzkę z charakterystycznymi błyszczącymi drobinkami. Wystarczająco sprawny zespół posadzkarzy może wykonać w jednym rzucie 50-100 m2 polerowanego betonu w ciągu 8-12 godzin pracy.